• $15,9237
  • €16,7943
  • 926.187
  • 2394.83
9 Kasım 2011 Çarşamba

Avrupa tamamen saçmalıyor!

Bu satırların yazarı ekonomi yorumcuları arasında en iyimser olmaya çalışanlardan biridir. Ama artık açıkça belli oldu ki Merkel ve Sarkozy ve 'şürekası' sadece toplantı yapıp, karar alıp, sonra da o kararı bir parasal icraatla destekleyemeyecekler.
Bu sütunun yazarına göre; Avrupa'daki siyasiler artık itibarlarını kaybettiler ve tek düşündükleri ülkelerinde yaklaşan seçimlerde kazanmak, bu nedenle de sadece 'tribünlere oynuyorlar'.
En sorunlu ülkeler, Yunanistan ve şimdi de İtalya'da da iç siyaset iflas etmiş durumda.
İtalya'da Berlusconi hiçbir şeyi takmıyor, sadece ona kimlerin ihanet ettiğini izliyor. Yunanistan'da ise yeni hükümet kurulacak ve seçim öncesi 'at pazarlıkları' aylarca sürecek.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise İtalya'nın menkul kıymetlerinin piyasadan satın alınması ve İtalyan bankalarına finansmanın geçici olduğu ve AB Merkez Bankası'nın temel finansman kaynağı olamayacağını da açık seçik bildirdi.  
Bu durumda Avrupa'nın liderleri itibarlarını tamamen yitirmiş durumdalar. Üstelik de büyük bir yanılgı içindeler! Eğer Yunanistan eurodan çıkarsa Avrupa'ya büyük bir etkisi olmayacağı kanısındalar, bu da büyük bir yanılgı!
Yunanistan'a 'Çok direnirsen eurodan çıkarsın!' dedikleri anda döviz kuru riski zaten tüm Avrupa için geçerli hale geldi. Drahmi gelirse, değer kaybedecek bir para olarak gelecek ve Yunan bonolarını tutanların hepsi çok büyük, belki de yüzde seksen oranında kayıp yaşayacaklar.
Bu durumda şimdi başta ABD ve Çin olmak üzere birçok ülke Avrupa'da ciddi durgunluk yaşanacağı varsayımından hareketle kendilerine ne kadar etkisi olabileceğini hesaplamaktalar.
Wall Street Journal'da yer alan hesaplamalara göre, Avrupa Kanada'dan sonra ABD'nin ikinci büyük ihracat piyasası ve 2010 yılında ABD Avrupa'ya 240 milyar dolar kadar bir ihracat yapmış. 17 ülkeli Euro Bölgesi o ihracatın dörtte üçünü alan ülkeler grubu. AB'de bir durgunluk ABD'nin ihracatını da önemli ölçüde etkileyecek. Zayıf bir euro da değer kaybedeceğinden ABD ürünleri de Avrupa açısından pahalı hale gelmiş olur diye de düşünülüyor. Ayrıca ABD şirketlerinin Avrupa pazarında çalışanları da kabaca her yıl 200 milyar dolar kadar geliri ABD'ye transfer ediyorlar. Bu gelirler de hızla daralır!
Ama diğer taraftan da ABD'nin toplam global ihracatı 15 trilyon dolarlık üretiminin sadece yüzde 13 kadarı ve Avrupa'ya ihracat daralırken Asya'ya ihracat artmaktaydı. Bu nedenle de Avrupa'da yüzde 1 büyüme ile yüzde 1 daralma arasındaki fark büyük olmaz diye düşünenler var, ama bu çok doğru bir düşünce tarzı değil. Yunanistan da Avrupa'nın yüzde 2-3 oranında bir yerdi, ama şimdi tüm Avrupa ve dünyayı sarsacak bir kriz yaratmış bulunuyor. Diğer taraftan da Avrupa ve AB, Çin'in en büyük ihracat pazarı. Bu yılın ilk dokuz ayında AB Çin'den 265 milyar dolarlık ürün ithal etmiş. AB ciddi durgunlaşma yaşarsa, Çin de fren yapar! Üstelik Çin'in büyümesi de tamamen ihracata endeksli. Çin durdu mu çevresindeki Asya ülkeleri ve tüm dünya da hızla etkilenir!
Ancak Avrupa'nın durmasının yapacağı en büyük zarar kredi piyasasında gerçekleşir diye de düşünülüyor. Bu gelişme de da aynen 2008 gibi finansal piyasalarda büyük bir daralmaya neden olur korkusu ortalığa hakim. Bu da 2011 ve 2012 yıllarında resesyon yaşaması beklenmeyen, pozitif büyüyecek olan ABD'yi de resesyon ortamına çekebilir.
Tabii bu tür gelişmelerin bazı pozitif etkileri de olur. Örneğin emtia fiyatları düşer, enerji fiyatları da geriler, bazı maliyetler de düşmüş olur.

BANKALAR DİKKAT ETSİN!
AVRUPA'daki kötü gelişmelerin ABD şirketlerini ve ABD ekonomisini etkilemeye başladığı konuşuluyor! Tabii Çin de etkilenmeye başladı! Örneğin birkaç gün evvel Avrupa'ya finansman sağlaması istenen Çin'den iki gündür hiçbir ses çıkmadı!
Tüm Türkiye de Merkez Bankası'ndan ve Ekonomi Bakanlığı'ndan gelen ikazları dinlemek ve değişen ortama uymak zorunda.
Bankalarımızın  'Bugün al seneye öde!' türü gerçeklerden uzak kampanyaları, yukarıda tartışılan kötü gelişmeler gerçek olursa, hızla duvara çarpar! İkaz ediyoruz!

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama