• $17,9682
  • €18,4566
  • 1039.3
  • 2864.25
24 Kasım 2012 Cumartesi

Avrupa Parlamentosu'nda kaç şişe şarap var?

Krizler kimseye yaramıyor. İngiltere son günlerde sertleşmeye başladı ve gelişmeler İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden kopmasına neden olabilir. İngiltere zaten uzun zamandan beri AB'den çıkıp çıkmamayı tartışıyordu. Bugün ülkede AB'de kalmak isteyenlerin oranı sadece yüzde 27 düzeyinde. Medyada İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı için bir isim de çoktan bulundu: Brixit!
Gözlemcilerin tezi, Bütçe zirvesinde ve 13 Aralık'ta Banking Union adı ile anılan Avrupa Ortak Bankacılık denetim ve yönetim sistemi anlaşması görüşmelerinde arzu ettikleri yönde karar çıkmadığı takdirde, zaten pek gönüllü olmayan İngilizlerin havlu atmaya çok yakın olacakları yönünde .
Tabii bu arada Bütçe toplantısı öncesi Brüksel'den medyaya sızdırılan ilginç haberler de var. Avrupa Parlamentosu milletvekili Avusturyalı M.Ehrendorf  resmi sayıları yönetimden almış. Yönetimden dört ayda da olsa  gelen cevaba göre Avrupa Parlamentosu'nun deposunda 42. 789 şişelik bir şarap stoğu ve 2000 şişe kadar  kadar da diğer tip alkol stoğu bulunmaktaymış. Tabii 2012 bütçesi 170 milyar euro olan bir kurumda bu sayı pek yüksek değil ama bu kadar alkol stoku da gerçekten fazla! Sanki içen bol, çalışan pek yok. Komisyonda çoğunluğu Brükselde olan 55 bin kişi çalışıyor  ve 6000 adet de tercüman bulunmakta.
TAM ÇIKAR KAVGASI
İngiliz Başbakanı Cameron, Alman Merkel ve 25 diğer ülkenin başkanlarının katılacağı ve yedi yılda bir yapılan  Bütçe kavgası 17 euro ülkesi ile 10 tane euro dışı ülkenin çıkar pazarlığı  aslında. Avrupa Komisyonu başlangıçta 2014-2020 bütçesinin yüzde 5 yükseltilmesini talep etmişti ama bu teklif yuhalamalarla red edilmişti. Ancak bundan sonra AB Başkanlığını kısa süre için elinde tutan Kıbrıs'ın gündeme getirdiği bütçe de İngilizlerin öfkeli itirazlarıyla red edildi. 
AB İKİYE BÖLÜNDÜ
Sonunda Avrupa Komisyonu Başkanı Herman von Rumpuy harcamaları 75 milyareuro indiren yeni bir teklif yaptı. Kesintiler büyük çapta tarım desteğinden yapılacağından Fransa da bu öneriyi şiddetle geri püskürttü. Sonuçta Avrupa Birliği ikiye bölündü. Bir yanda İngiltere, Almanya, Hollanda,  İsveç ve Avusturya gibi bütçeye net ve büyük katkı yapan ülkeler harcamayı kısma yönünde baskı yaparken Polonya, Macaristan, İspanya ve Portekiz gibi katkısı az gereksinmesi fazla olan 15 kadar ülke de özellikle yardımların  azaltılmaması yönünde oy kullanmakta.

SONUÇ ÇIKMAZSA...
İngilizler, Avrupa genelinin 'yankesici' olduğunu ve İngilizlerin ceplerini boşalttığını düşünerek, Almanya ile beraber bütçe kısmayı zorlamak isteyen grubun lideri ve en çok şikayet eden ülke oldular! Birlikte en çok net katkı yapan 10 ülke var. Geri kalanların katkısı 2 milyar euronun altında. Görüşmeler sonuç bulmaz ve 2013 yılı sonuna kadar da uzlaşma olmazsa, bütçe bir evvelki yıl bütçesi artı yüzde 5 enflasyon farkı şeklinde uygulanır!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?