• $9,6231
  • €11,1796
  • 559.736
  • 1493.74
26 Temmuz 2016 Salı

Avrupa Merkez Bankası pasif!

Son dönemde Avrupa Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası o kadar farklı zamanlarda ve o kadar farklı düzeyde faiz veya politika değişimi yapıyorlar ki, global yatırımcılar ve de daha küçük ülkeler kime uyacaklarını şaşırıyorlar.

Geçtiğimiz perşembe günü Avrupa Merkez Bankasının, (bazı kişi ve kurumlar tarafından) bir faiz ve para politika kararı vermesi mümkün görülüyordu ama banka hiçbir değişiklik yapmadı. Bu da “Belki eylül ayında yapar” beklentisini gündeme getirdi.

Tabii Brexit konusunun 23 Haziran'da kabul edilmesi o kadar çok belirsizlik yarattı ki, kimse Brexit sürecinin ne zaman tamamlanacağını, aylar mı yoksa yıllar mı beklemek gerekeceğini bilemiyor. Bu da Avrupa Merkez Bankası'nın da bir değişiklik yapmamasına yol açtı. Banka geleceğe dönük hiçbir açıklama da yapmadı. Sadece “Avrupa finansal piyasaları iyi gidiyor!” dedi.
Tabii aslında piyasa Avrupa Merkez Bankası'nın her ay 80 milyar euroluk bono almak şeklindeki politika adımlarında bir değişiklik yapıp yapmayacağını merak ediyordu. Piyasada alınabilecek pek fazla kağıt (Bono) kalmadığı ve bu nedenle politikanın da değişebileceği şeklinde bir görüş de konuşuluyor. Ama Merkez Bankası banka tarafı bunu eylül ayının işi olarak görüyor, dolayısı ile bir yorum yapmıyor.

Aslında Avrupa Merkez Bankası ve Başkanı Mario Draghi’nin esas endişeleri biraz farklı. Avrupa Merkez Bankası banka sistemindeki batık veya ödenemeyen krediler konusunda çok endişeli. Büyük baş ağrısı İtalya bankaları. Draghi başından beri bu konunun Avrupa Komisyonu ve siyasetçilerin konusu olduğu tezini gündemde tutmakta idi. Draghi sadece kendi politikaları açısından banka hisse senetlerinin önemli olduğunu ve de gündeme gelebilecek bir sermaye maliyeti artışının kredi verilmesini baltalayacağını vurgulamakta idi.

Tabii Avrupa Merkez Bankasının politika yaklaşımında bir desen de var.Temmuz ayında piyasalar bir faiz düşüşü beklerken hiçbir adım atmamıştı ama Ağustos ayında politika değişikliği yapabileceğini vurgulamıştı.
ABD Merkez Bankası'nın da sürekli pasif kalacağı görüşü de artık yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi.
Yatırımcıların ise yakında bir politika adımı beklediği ülke ise Japonya. Japonyanın politika toplantısı da gelecek hafta ve gerçekten yakından izleniyor.

Tabii bankalar ve piyasalar Merkez Bankaları'ndan aslında çok fazla şey bekliyorlar. Halbuki problemler aslında siyasi ve yapısal.
Merkez Bankaları ve para politikasını yönetenler yeni politika adımlarından bahsettikçe piyasadaki beklentiler yüksek kalıyor. Ama ortada Brexit konusu olduğu sürece de Merkez Bankalarının adım atma niyetleri olmadığı da söylenebilir. “Brexit şoku” Merkez Bankalarının bulaşmak istemediği bir durum!

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor