• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
2 Mayıs 2013 Perşembe

Avrupa Merkez Bankası'nın işi çok zor!

Perşembe sabah saatlerinde Avrupa Merkez Bankası bir kere daha mikroskobun altında olacak ve Başkan Mario Draghi zorda. Perşembe yani bugünkü toplantıdan bir faiz indirimi çıkacak mı konusu tartışılıyor! Avrupa Merkez Bankası aslında banka için otomatik sayılabilecek bir kararı büyük baskı altında vermek zorunda! Ama Euro Bölgesi liderlerinin sorun çıkartmak konusunda müthiş bir becerileri var. Faizlerin düşeceği mi yükseleceği mi bugün belli olacak! 

10 AY ÖNCE İNDİRMİŞTİ
Avrupa Merkez Bankası faizleri en son Temmuz 2012'de 0.75 düzeyine indirmişti. O dönemden bu yana Avrupa genelinde durgunluk arttı. Euro Bölgesi enflasyonu da yüzde 2.4'ten yüzde 1.7'ye düştü. Bu arada Japonya da müthiş bir para basma operasyonuna girişti. Euro dolar ve sterline karşı kabaca yüzde 8 değerlendi. Yen karşısındaki değerlenmesi ise yüzde 35 civarında. Avrupa'daki şirketler de riskten kaçan bankalar nedeniyle ve suni şekilde yüksek tutulan kredi faizleri nedeniyle pek borç bulamamaktalar. Böyle bir durumda normal olarak bankanın klasik yaklaşımı olan 0.25 indirim Allahın emri! Üstelik 0.25 faiz indirimi de Avrupa'nın sorunlarına pek bir çözüm getirmez. 

MERKEL NE YAPMALI?
Bu arada kenarda duran Almanya da hesaba katılmak zorunda. Geçen hafta Reuters tarafından belirtildiğine göre Merkel "Alman ekonomisine göre bakılırsa faiz indirimi değil faiz yükseltilmesi gerekli!" tezini ortaya atmış. Ama Alman ekonomisi de ısınmıyor ve enflasyon da yükselmiyor. Bu nedenle Almanların "artık faiz yükselmeye başlasın" tezinin temeli ne bilinemiyor. Kaldı ki Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi yüzde 2. Yüzde 2 hedefini tutturmak için de, diğer Avrupalıların enflasyonu ikinin altında olduğuna göre, Alman enflasyonunun da yüzde 2 değerinin üstünde olması gerekir ki, yüzde 2 değerindeki ortalama enflasyon hedefi tutturulsun. İşte burada önümüzdeki aylarda seçime girecek olan Merkel'in seçmenleri devreye giriyor. Enflasyon düşük kaldı mı faiz de düşük kalıyor ve değerli Alman seçmenlerinin tasarrufları da reel bir kazanç sağlayamaz hale geliyor. Bu nedenle de Merkel "faizi yükseltmek daha iyi olur" diyor. 

'ENKAZ DEVRALDIK' TEZİ
Avrupa'da 17 ülkelik euro bölgesi güven endeksi yüzde 1.5 düştü ve endeks değeri yüzde 88.6 düzeyine düştü. Kötümserlik Almanya'ya da yerleşti, orada da güven endeksi yüzde 2.3 puan düştü. Fransa ve İtalya gibi diğer büyük ekonomilerde de moral iyice bozulmakta. Bu durumda Avrupa Merkez Bankası'nın faizi Almanya'ya rağmen indirmesi beklenmeli!
Bu arada birden G.Kıbrıs'tan da çatlak bir ses yükseldi ve Avrupa Merkez Bankası da itham edilmeye başlandı. 
Draghi ve Avrupa Merkez Bankası, G.Kıbrıs'taki son banka operasyonunda iflas ettirilen Laiki Bank'ın aslında daha evvel iflas ettirilmesi gerektiğini, ama Avrupa Merkez Bankası'nın daha önceki komünist hükümet ile işbirliği yaparak batık bankayı yüzdürdüğünü ve bu nedenle batan bankanın borcunun en az 11.3 milyar euro daha fazla hale geldiğini vurguluyor. Bunun suçlusunun da banka iflaslarını erteleyen, Avrupa Merkez Bankası'nın kendisi ve Başkanı Draghi ile, eski hükümetten bu yana G.Kıbrıs Merkez Bankası Başkanlığı yapan ve aynı zamanda da Avrupa Merkez Bankası Meclis üyesi olan Panicos Demetriades olduğunu iddia etmekte. Galiba Merkez Bankası Başkanını kaçırmaya ve değiştirmeye çalışıyorlar! 
Yani, bize yabancı olmayan "zaten enkaz devraldık" tezi gündeme geliyor.

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası