• $9,5035
  • €11,0533
  • 549.011
  • 1519.25
7 Ocak 2014 Salı

Avrupa Merkez Bankası zorlanıyor!

Dış âlemden sermaye akarken sırıtarak paraları aldık. Sermaye hiç geri gitmez diye düşünüyorduk. Şimdi de sermaye çıkarken ağlaşamaya başladık. Spekülasyona başladık. İçeride döviz alan kaçandan daha fazla!
Ama hazır olmamız gereken bir konu daha var. Avrupa Merkez Bankası’nın ne yapacağı da çok önemli. Bunun da bizi etkileyeceğini düşünmek zorundayız. The Economist konuyu vurgulamış. FED bankalardan menkul kıymet satın alıp, para yaratırken, Avrupa Merkez Bankası arkasında, tek ve Federal bir devlet olmadığı için farklı davranmış. FED şimdi politikayı değiştirme hazırlığı yaparken A.M.Bankası da değişiklik gerekecek güne yaklaşıyor.
Draghi iki yıl önce bankalara üç yıl vadeli ve ucuz ama değişken faizli, 1 trilyon euro dağıtmıştı. Eylül 2012’de de durumu kurtarmak için ne yapılması gerekirse hepsini yaparım demiş ve ortalığı sakinleştirmişti. Ama bugün Avrupa’yı deflasyon beklemekte. Birçok Avrupa ülkesinin borcu yüksek ve deflasyon da bu borcun reel yükünü artırıyor.

Düşünelim, bu bizi nasıl etkiler?
Avrupa enflasyonu geçen yıl yüzde 2.2 düzeyinden yüzde 0.9 düzeyine indi. Hedef ise yüzde 2 enflasyondu. Enflasyonun düşüşü A.M.Bankası’nı kasımda faizleri yüzde 0.25’e indirmeye mecbur bıraktı. 2015’e kadar da bankalara sınırsız kısa vadeli destek vereceğini de tekrarladı. Para politikası gerektiği kadar gevşek ama enflasyon da çok düşük dedi. Enflasyonun 2014’te yüzde 1.1’e ineceği tahminini de açıkladı. Alt sınırı ise yüzde 0.6 enflasyon.
Burada AMB ne yapabilir? Belki faizi 0.1 düzeyine indirebilir. Veya bankalara nasihat edebilir veya negatif faiz getirebilir veya bono alıp para yaratabilir. AMB’nin temel politikası piyasaya konuşmayla peşinen ikaz yapmak (forward guidance). Bankaların Merkez Bankası’na yatırdığı fonlara AMB’nin ödediği faiz sıfır. Negatif faiz verirse, piyasadaki faizlerin daha da düşmesine olanak sağlamış olur.
Ama tabii Avrupa’da sorunlar var. Faiz düşürme silahı daha çok kuzeydeki ülkelere yarıyor. Bu kuzey ülkelerine yardım eder ama euronun değerlenmesini de azaltır deniyor.
Ama esas gereken kuzey ülkeleri bankalarının güney bankalarına fon sağlamaları. Bu noktada kuzey bankaları güneye güvenmiyorlar. Çünkü kuzey ülke bankaları negatif faiz ortamına gelindiğinde kredi faizlerini derhal artırarak kendi karlarını korumaya kalkarlar.
Bu durumda da A.M. Bankası negatif faizi bir kenara bırakıp durağan durumdaki para arzını artırmak için ikincil piyasadan FED gibi bono satın alarak likidite yaratmak zorunda kalır. Ama bu likiditeyi ülkelerin büyüklüklerine göre dağıtması gerektiği için yüzde 30 kadarı da Almanya’ya gider. Bu da deflasyon riskini artırır diye düşünülüyor.
Bu nedenle de AMB piyasayı konuşarak ve bilgi vererek beklentileri değiştirerek teşvik etmeye çalışıyor. Ama enflasyon 2014 yılında tahminlerden daha fazla düşerse, o zaman AM Bankası da aynen bizim gibi sıra dışı (onconventional) politikalar uygulamaya mecbur kalabilir. Bizim de şimdiden düşünmemiz gerek ki, bu bizi nasıl etkiler?

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu