• $15,5688
  • €16,2427
  • 900.428
  • 2417.94
24 Kasım 2011 Perşembe

'Avrupa Krizi'nin gerceklesmesi Türkiye'yi durgunluğa itebilir

Türkiye'de trendler değişiyor. Büyümenin motoru iç talepten dış talebe kayarken, Avrupa'da yaşanacak olası bir kriz yurtdışı pazarlardaki talebi önemli ölçüde daraltabilir. Bu da iç talep zayıflarken büyümeyi ciddi şekilde frenler. Mevcut durumda büyüme açısından kötümser olmamak mümkün değil!

Bilindiği gibi Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' geleceğe dönük kısa vadeli tahminleri ile ekonominin nabzını yakından tutuyor. Eylül ayı verilerinin son günlerde açıklanması ile  2011 yılı 3. çeyreğine ilişkin göstergeler tamamlanmış oldu. Dr. Zümrüt İmamoğlu ve araştırmacı Barış Soybilgen tarafından hazırlanan son 'betam' raporu Türkiye'nin son dönemdeki değişen ve artan risklerini açıkça ortaya koyuyor. Betam tarafından yayınlanan 18.11. 2011 tarihli rapora göre üçüncü  çeyrekte en dikkati çeken gelişme ihracat artarken ithalatın gerilemiş olması. Raporda söylendiği gibi ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe ihracat yüzde 5,2 arttı, ithalat ise yüzde 0,8 oranında azaldı. Yani 2011 yılında üçüncü çeyrekte Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)'daki büyümenin büyük kısmının net ihracat kaleminden geldiği tahmin ediliyor. Yatırım ithalatındaki büyük düşüş yatırımların üçüncü çeyrekte azaldığını gösteriyor. Tüketimde ise göstergelerin çoğu yatay ya da azalan yönde.

BÜYÜME TAHMİNİ %7.4
Betam'ın üçüncü çeyrek reel büyüme tahmini çeyrekten çeyreğe %0,6. Geçen yılın aynı çeyreğine göre ise %7,4. Gerek dış ticaret dengesi gerekse cari açıktaki artış hızı üçüncü çeyrekte geçtiğimiz çeyreklere kıyasla azalmış bulunuyor, ancak cari açık sürdürülebilir seviyelerin oldukça üzerinde. Betam'ın tahminine göre 2011 üçüncü çeyrek sonu itibarıyla cari açığın GSYİH'ya oranı da  (yıllık ) yüzde 10,1.

DIŞ TALEP TEHLİKEDE
BU durumda ortaya ilginç bir görüntü çıkmış bulunuyor. İç talep daralıyor, dış talep göreli olarak artıya dönüyor. Ama Avrupa'da ortaya çıkan ciddi durgunluk riski, son dönemde iç talebi daralan, ama dış talebin kısmen toparlandığı ortamda Türkiye ekonomisinde 'Avrupa Krizi' gerçekleşirse ciddi durgunlaşma riskini büyütüyor. Çünkü Avrupa sorunları büyürse dış talep de duracak! Bu da iç talep zayıflarken büyümeyi ciddi şekilde frenler!

Tüketim göstergeleri yatay hatta aşağı yönlü
ÜÇÜNCÜ çeyrek aylık bazda dalgalanmaların olduğu bir dönem. Gidişatı anlayabilmek için çeyrekten çeyreğe değişimlere bakmak gerekiyor. Üçüncü çeyrekte Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) yüzde 0,7 oranında arttı. İhracat ise yüzde 5,2 oranında arttı. Araştırmacılar dış talepteki canlanmanın SÜE'yi yukarı çekememiş olmasını iç talepte bir daralmanın olduğu şeklinde yorumluyor. Tüketim göstergelerinin yatay ve hatta aşağı yönlü olması da bu görüşümüzü destekliyor deniyor. Bu durumda büyüme açısından kötümser olmaktan kurtulmak mümkün değil! Raporun detaylarını da aktaracağız.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi