• $16,3591
  • €17,6155
  • 975.019
  • 2450.84
13 Kasım 2018 Salı

Avrupa Komisyonu’yla İtalya gırtlak gırtlağa!

Avrupa Ekonomik Komisyonu Eurozone bölgesinin 2017'de yüzde 2.4 büyüme yaşadığını tahmin etmekte. 2018’de ise büyümenin yüzde 2.1 civarında olacağını ama 2019’da da AB’nin yüzde 1.9 büyümeye gerileyeceğini de tahmin etmekte. Yani AB için zaman içinde ekonomik daralma tahmini yapılmakta. Doğal olarak Avrupa’nın büyük ekonomileri de, AB’nin büyüme yüzdesi performansını, önemli boyutta etkilemekte. Ama AB’nin büyümesi bu yıl genelde azalacak.

Avrupa’nın Almanya ve Fransa’dan sonra üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya ise çok ciddi sorunlar yaşamakta. Bu nedenle de Brüksel’deki Avrupa Ekonomik Komisyonu’yla İtalya arasında bir anlaşmazlık ortaya çıkmakta. Avrupa Komisyonu, İtalya 2019’da ancak yüzde 1.2 büyüyebilir tahmini yapmakta. Avrupa Komisyonu İtalya’nın bütçe açığının 2020’de yüzde 3 üzerinde bütçe açığı durumuna geleceğini hesaplamakta.

Brüksel’deki Avrupa Ekonomik Komisyonu, İtalya’nın Roma Koalisyon Hükümeti’nin şu andaki bütçe açığı planlarını kabul etmemekte ve bütçe açığının düşürülmesini talep etmekte. Brüksel Komisyonu’yla İtalyan Hükümeti, İtalya’nın bütçe açığının Avrupa kurallarından çok fazla olduğu ve azaltılması gerektiği konusunda kapışmaktalar. İtalyan Maliye Bakanı Giovanni Tria, Brüksel Komisyonu’nun yüksek gelecek tahminlerini olduğu tezini kabul etmemekte. Brüksel daha önceki İtalyan Hükümeti'yle bütçe açığının 2019 yılında yüzde 1.8 olacağı konusunda anlaşmıştı. Ama yeni hükümet bütçe açığını yüzde 3'ün üstüne çıkarmayı bile planlıyor. İtalya’nın kamu borcu da dev boyutta.

Avrupa Komisyonu, ekonomik büyüme de iyice yavaşlar diye düşünmekte. Dolayısıyla da Brüksel, ülkenin kamu bütçe açığını muhakkak küçültmesini istiyor.

Ama hükümet de yakındaki seçimi düşünerek bütçe açığını daha büyütmeyi planlamakta. Hükümet bütçe açığının küçülmesi, büyümeyi ve de halkın ekonomik beklentilerini azaltır diyor. AB Komisyonu ise, İtalyan Hükümeti’ne 13 Kasım’a kadar zaman vermişti ve bütçe açığının küçültülmesini bekliyordu.

Bakalım kavganın sonucu ne olacak!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu