• $16,7305
  • €17,7015
  • 986.321
  • 2531.12
17 Ağustos 2012 Cuma

Avrupa için iyimser olmak zor!

Geçtiğimiz üç günde Avrupa'daki birçok ekonominin reel büyüme sayıları ilan edildi. Genel mesaj pek olumlu değil. Aşağıda Euro bölgesi ekonomilerinin önemli olanlarının gelişmelerini aktarıyoruz.
Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya eksi büyümeye düşmedi ama 2012 yılı ilk çeyreğinde 0.5 ve 2012 ikinci çeyreğinde 0.3 büyüme sergiledi. Almanya böylece durgunluğa girse de negatif büyüme durumuna düşmedi. Ancak Almanya'nın büyümesinin kuvvetli olması Avrupa'nın toparlanmaya başlaması için ön şart. Almanya'daki küçük pozitif büyümenin tüm euro bölgesini resesyondan koruyacak büyüklükte olmaması, Almanya'da da güven endekslerinin çökmesine neden oldu. Almanya'da yatırım ve ihracat talebinin zayıflığı da iyi haber değil. Hatırlanırsa 2009 yılında Almanya ve Türkiye benzer boyutta yüzde 4.7 daralmıştı ve arkasındaki neden de ihracat talebinin her iki ülkede de hızla daralması idi.
Avrupa'nın diğer büyük ekonomisi Fransa ise iki çeyrektir büyüme sergiliyor. 2012 birinci çeyrekte 0.0 ve ikinci çeyrekte de gene 0.0 büyüme sergiledi. Fransa'da yatırım artmakta ama iç tüketim durgunlaşmakta. Dış ticaret açığının da büyümesi Fransa'nin üçüncü çeyrekte eksi büyümeye dönmesine neden olabilir.
Bir diğer büyük Euro Bölgesi ekonomisi Hollanda ise hem 2012 ilk çeyrekte hem de 2012 üçüncü çeyrekte 0.2 büyüme sergiledi. Hollanda'da ihracattaki artış, tüketim ve yatırımdaki yavaşlamayı yendi.
Avrupa'nın sorunlu ekonomileri ise sorunlu olmaya devam ediyor. Yunanistan beşinci yıldır resesyonda. 2012 ilk çeyreğinde de yüzde 6.5 daralan Yunanistan ekonomisi 2012 ikinci çeyreğinde  de yüzde 0.2 daralmış oldu. Böylece son bir yılda Yunanistan'ın daralması yüzde 13 civarında. Bu da tabii Yunanistan'ın kemer sıkma operasyonlarının hem daha çok acıtmasına, hem de daha büyük sorun haline gelmesine neden oluyor. Bu nedenle de Yunanistan bazı önlemleri iki yıl kadar sonraya itelemek için görüşmeler yapmakta. Söz konusu kesinti önlemleri 11.5 milyar dolar büyüklüğünde.
Portekiz ise  2012 ilk çeyreğinde yüzde 0.1 daralma sergilemişti. İlan edilen son verilerde ise Portekiz'in 2012 ikinci çeyreğinde yüzde 1.2 yani beklenmedik oranda daralma sergiledi. Bu Portekiz'in peş peşe negatif büyüme sergilediği yedinci çeyrek. Portekiz kurtarma operasyonlarına rağmen ciddi bir resesyon yaşamakta demek doğru olur.
İspanya ekonomisi 2012 birinci çeyreğinde 0.3 daralmışken 2012 ikinci çeyreğinde de 0.3 daraldı. Açıkça belli ki kemer sıkma operasyonları ve banka sorunları Yunanistan'ın yüzde 25 oranına dayanmış işsizlikten ve daralmaktan kurtulmasına izin vermiyor ama Başkan Rajoy yardım alıp almamakta karar veremiyor. Bu gidişle İspanya yardım almaya mecbur kalacak gibi!
Diğer bir sorunlu ama büyük ekonomi ise İtalya. İtalya 2012 birinci çeyreğinde yüzde 0.8 daralmıştı. 2012 ikinci çeyreğinde ise yüzde 0.7 daraldı. İtalya resesyona boğulmuş bulunuyor. İtalya'da borçlanma faizlerinin yüksekliği tüketici ve şirketleri boğmakta. Buna genel kemer sıkma da eklenince resesyondan kurtulmak mümkün değil!
Çek Cumhuriyeti ise 2012 ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daraldı. Geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 1.2 daralarak resesyonda olan ülkede büyüme verisi biraz toparlanma mesajı veriyor. İnşaat ve sanayi üretimi gene de sorun yaşamakta.
Benzer şekilde iki çeyrektir negatif büyümede ve resesyon durumunda olan Macaristan'da  2012 ikinci çeyrek büyümesi sadece negatif 0.2 olduğu için biraz daha ümit verici bir durum var.
Romanya ise iki çeyrek negatif büyümeden sonra yüzde 0.5 pozitif büyme sergiledi ve resesyondan çıkma görüntüsü vermekte.
Benzer şekilde Slovak ekonomisinde de pozitif haber var. 2012 ikinci çeyreğinde pozitif yüzde 0.7 büyüyen Slovakya iyi durumda.
Avusturya, Belçika ve Polonya ise pozitif büyüme durumunda olan ama krizden etkilenen ve yavaşlayan ekonomiler.
Özetle Almanya gene Euro Bölgesi'nin genelinin resesyona düşmesini engelledi. Ama durum da iyi değil! Çok iyimser olamıyoruz.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu