• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
1 Aralık 2014 Pazartesi

Avrupa deflasyona yakınlaştı

Ekonomide deflasyon fiyatların talep zafiyeti nedeni ile düşük kalıp ekonomide durgunluğun yerleşmesi demek.
Cuma günü açıklanan resmi verilerde 18 ülkelik euro bölgesinde kasım ayında enflasyon bir yıl evveline göre sadece yüzde 0.3 arttı. Ekim ayında ise bir evvelki yılın aynı ayına göre yüzde 0.4 artmıştı. Yani zaten iyice düşük olan enflasyon da olsa, gene geriledi.
Eurostat tarafından açıklanan bir diğer veride de işsizlik oranı 28 ülkelik Avrupa Birliği’nde ekim ayında yüzde 11.5 ile eylül ayındaki düzeyinde kaldı, değişmedi. Bu Avrupa genelinde 24.4 milyon kişinin işsiz olması demek.

20 yıldır devam ediyor

Özetle medyada “Avrupa’nın Japonyalaşması devam ediyor!” sözleriyle durum kamuoyuna aktarılmış oldu. Hatırlanırsa Japonya kabaca 20 yıldır bu şekilde deflasyon yaşamakta. Avrupa’da piyasa anketlerde de zaten deflasyon beklentisi hakimdi.
Avrupa’nın Almanya ve Fransa’dan sonra üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’da işsizlik oranı yüzde 13.2 düzeyine yükseldi. Bu da İtalya’nın 1977 yılından bu yana en yüksek işsizlik oranı.
Aslında Avrupa’da ülkelerin işsizlik oranları birbirinden oldukça farklı. Yunanistan’ın işsizlik oranı yüzde 26 civarında, İspanya’nın işsizlik oranı yüzde 24 ve bu sayılar “büyük depresyon düzeyi” sayılar! Ama diğer taraftan da Almanya’nın işsizlik oranı yüzde 4.6 kadar, Fransa’nınki ise yüzde 10.5 civarında.
Bu veriler zaten piyasa tarafından beklenen düzeyde gerçekleştiğinden euro, dolara karşı pek değer kaybetmedi.
Tabii Avrupa’nın sorunları ABD’yi de, açıkça ifade edilmese de, rahatsız etmekte. Çünkü ABD tüm dünyayı tek başına soruna sokmuştu ama şimdi tek başına sorundan çıkartamaz. Yani global büyüme açısından da risk var. Bu arada Avrupa’nın global üretimin dörtte birini üreten bir büyüklükte olduğunu da unutmayalım!
Tabii Avrupa tek sorunlu bölge değil. Japonya’nın Merkez Bankası da bono ve tahvil alımına daha da büyük bir boyuta taşıdı. Japonya da Avrupa gibi enflasyonu yükseltmek zorunda . Diğer taraftan da ABD Merkez Bankası’nda da düşük enflasyon ve deflasyondan korkan sayısı da az değil. Diğer taraftan da petrol son dört yılın en düşük düzeyine indi. Petrol fiyatlarının düşüşü bir yandan tüketim ve yatırımı arttırabilir ama enflasyonu da aşağıya çekmekte.

Petrol kasım ayında indi

Eurostat cuma günü petrol fiyatlarının kasım ayında yüzde 2.5 düştüğünü açıkladı ama enerji ve gıda fiyatları çıkarılmış enflasyon da yüzde 0.7 düzeyinde ve ekim ayıyla aynı düzeyde kaldı.
Diğer taraftan BNP Paribas tarafından yapılan bir araştırma euro bölgesinin potansiyelinden yüzde 3 aşağıda üretim yapmakta olduğunu vurguluyor. Diğer taraftan da Avrupa Merkez Bankası’ndan açıklanan bir rapor özel sektöre kredinin ekim ayında yüzde 1.1 azaldığını gündeme getirdi.
Bu arada düşük bono faizleri Avrupa’da yüksek bono talebi yarattı. Çünkü Avrupa Merkez Bankası’nın bono almaya başlaması halinde fiyatlar yükselecek ve eldeki bonolar satılarak kâr üretilebilecek. Fransa, Almanya ve 10 yıllık kredi yüzde 1 faizle elde edilebiliyor. İtalya ve İspanya’da bile kredi faizi yüzde 2!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak