• $31,5307
  • €34,242
  • 2124.48
  • 8936.05
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Avrupa bono alımını sonlandırmaya hazırlanıyor!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ABD Merkez Bankası FED’in 2017 Ağustos ayında, yani tam üç yıl sonra ilk defa, katılacak. Draghi bu yılki FED Jackson Whole toplantısına katılacağını açıkladı. Draghi, ayrıca Avrupa Birliği ekonomisinin artık giderek artan bir güven içinde olduğunu ve de Avrupa’da artık parasal gelişmeye pek gereksinme olmadığını belirtti. 2017 yılı Aralık ayına kadar sürdürülecek olan bono alma programı global piyasalar açısından en önemli sorun idi.

Avrupa Merkez Bankası çalışanları ayda 68.4 milyar dolar veya 60 milyar euroluk bono alımı politikasının 7 Eylül tarihinde yapılacak toplantıda, 2018 yılında yavaşça ortadan kaldırılacağını açıklamaya hazırlanıyorlar.

Draghi’nin konuşması Avrupa Merkez Bankası'nın resmi politika açıklamasından 2 hafta önce gerçekleşecek. Draghi’nin Wyoming’de en son Jackson Whole konuşmasını da, 2014 yılında bono alma programının başlangıcından önce yapmıştı.

Ancak Avrupa Merkez Bankası çalışanları eğer ekonomi verileri ekonomide yeniden zayıflama başlamasına işaret ederlerse, politika yaklaşımının değişebileceğini de bir olasılık olarak konuşmaktalar. Aslında önümüzdeki son Avrupa Merkez Bankası toplantısında, yani bugünlerde yapılacak olan son toplantıda, bir politika değişikliği ilan etmeyecekler.

ABD Jackson Whole toplantısı Kansas City FED tarafından yapılacak ve sadece davetlilere açık bir toplantı. Dünyanın birçok ülkesinden iktisatçı ve Merkez Bankacılar toplantıya katılıyorlar.

Pek vurgulanmıyor ama ortadaki söylentilere göre Avrupa Merkez Bankası ocak 2018 tarihinden itibaren ayda sadece 10 milyar euro gibi bir miktar bono almaya devam edecek. Beklentiler arasında euro’nun dolara karşı daha da değerlenmesi olasılığı var.

ABD Merkez bankası parasal gelişme politikasını 2014 yılında azaltmış ve de 2015 Ayrından itibaren faiz hadlerini artırmıştı.. FED BaşkanıJanet Yellen son dönemde faiz artışının devam ettirileceğini de söyledi.

Ancak esas sorun, yani Avrupa Merkez Bankası'nın önemli sorunu, ekonomi büyürken enflasyonun hedeflenen düzeyden düşük kalması. Avrupa enflasyonu geçen ay hedeflenen yüzde 2 civarında değil, yüzde 1.3 civarında idi.

Avrupa Merkez Bankası'nın başiktisatçısı Peter Praet “Görevlerimiz daha bitmedi!” diyerek her şeye hazır olmaları gerektiğini gündeme getirmişti.

<p>Beylikdüzü'nde denetim yapıldığı sırada 'Dur' ihtarına uymayan abartı egzozlu ve kasksız motosikl

Beylikdüzü'nde film sahnelerini aratmayan kovalamaca

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu