• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Ekim 2011 Cumartesi

Avrupa Birliği hangi konuda anlaştı?

Global piyasalar coştu! Çünkü ve nihayet AB liderleri, en azından şimdilik anlaştı. 'Sayılar' ve 'önlemler' biraz daha açığa kavuştu. Uygulama detaylarını kasım sonunda tam olarak öğreneceğiz

Avrupa Birliğinin 27 ülkesinden Euro Bölgesini oluşturan 17 üyenin devlet ve hükümet başkanları, zaman zaman kesilen üç günlük bir maraton görüşme dizisinden sonra 27 Ekim Perşembe sabahı saat 04.00'te Avrupa'nın uzun süredir başını ağrıtan borç krizinin çözümüyle ilgili bir anlaşmaya vardılar. Bu maraton sırasında Almanya Parlamentosu, Başbakan Angela Merkel'in desteklediği çözümü büyük çoğunlukla kabul ederek (596 milletvekilinden 503'ü olumlu, 89'u olumsuz ve 4'ü de çekimser oy kullandı) toplantılarda Almanya'nın tezini ve elini güçlendirdi. Başbakan Merkel'in Almanya Parlamentosuna hitap ederken söyledikleri gerçekten dikkat çekici, 'Avrupa için iyi olan her şey Almanya için de iyidir. Yarım asır süresince Almanya ve Avrupa'da devam eden barış ve refah bunun en güçlü delilidir.'
Uzun müzakereler bir dizi önemli kararla sonuçlandı.
l BİRİNCİSİ;  Yunanistan'ın içinde bulunduğu borç krizinin geçerli ve devamlı bir çözüme kavuşması sağlandı. Yunan devlet kağıtlarını alan bankalar ve diğer özel kuruluşlar alacaklarının %50'sinden vazgeçtiler. Bu oran Temmuz 2011 zirvesinde kararlaştırılan %21 oranından oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Böylece halen Yunanistan GSMH'sının %160'ı oranında olan borç paketi 2020 yılında %120 oranına düşürülmüş olacak. Bu anlaşma olmasaydı 2020 yılında Yunanistan'ın borcu GSMH'ya oranla %180 düzeyine çıkacaktı. Sonuçta Yunanistan'ın toplam borcu 100 milyar euro azalmış oldu. Operasyonu cazip hale getirmek için bakiye borcun 30 milyar euro tutarı 17 üye devlet tarafından garanti edilecek. Anlaşmanın ayrıntıları, bonoların değiştirileceği Ocak 2012 tarihinden önce, Aralık 2011 ayına kadar görüşülerek karara bağlanacak.
l İKİNCİSİ; bir önemli karar da Euro Bölgesindeki bankaların, özellikle de Yunanistan hazine bonolarına yatırım yapmış Fransız bankalarının sermaye sıkıntısına düşmemeleri ve ikinci bir bankacılık krizinin yaşanmaması için, Avrupa bankalarının çekirdek sermaye oranının (core capital ratio) %9'a çıkarılması oldu. Bu operasyonun tutarı 106 milyar euro olarak hesaplanmakta. Bankalar 30 Haziran 2012 tarihine kadar bu işlemi tamamlayacaklar.
l ÜÇÜNCÜSÜ; Euro Bölgesi ülkeleri önceki toplantıda 440 milyar euroya çıkarılması kararlaştırılan EFSF (European Financial Stability Fund) fonunun 1 trilyon euroya çıkarılması kararını aldılar. Bu karara ait ayrıntılar Kasım ayında gerçekleşecek olan Euro Bölgesi toplantısında kararlaştırılacak. Ancak büyük bir olasılıkla iki çözümün kombinasyonu uygulanacak. Şöyle ki, ilk çözümde Euro Bölgesi devlet bonolarına yapılacak yatırımın ilk %20'si EFSF tarafından garanti edilecek. İkinci çözümde ise EFSF, Euro Bölgesi dışından yapılacak yatırımlarla takviye edilecek. Bu durumda akla gelen emeklilik fonları ve özellikle China Investment Corporation'ın EFSF'ye yapacağı yatırım. Bu konudaki son ayrıntılar Kasım 2011'de yapılacak toplantıda kararlaştırılacak.

PARAZİTLER ORTAYA ÇIKIYOR
Bu arada parazitler de ortaya çıkmaya başladı. Çin sermayesinin EFSF'e katkıda bulunması olasılığı özellikle Fransa'da güçlü bir muhalefetle karşılaşmakta. Fransa eski Maliye Bakanı, Sosyalist milletvekili ve Sosyalist Parti Cumhurbaşkanı adayı François Hollande'ın ekonomi danışmanı Michel Sapin, 'Çin'in Avrupa'yı bir karşılık almadan destekleyeceğine inanıyor musunuz?' demekte. Yeşiller Partisi Avrupa Milletvekili Daniel Cohn-Bendite, 'Çinliler sempatik buldukları için kimseye para vermezler.' demekte, ve bu çözümü eleştirerek, 'Euro-Bond çözümü ile borçları genelleştirerek yeni yatırım olanaklarına imkan vermek ve Federal Avrupa yolunda adım atılacak yerde, Avrupa gelişmekte olan ülkelere bağımlı duruma getirilmekte' sözleriyle kararlara itiraz etmekte. Alınan kararların artı ve eksileri var, onları önümüzdeki günlerde tartışacağız!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak