• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
25 Aralık 2015 Cuma

Aralık 2015: ABD’den son gelişmeler

Bilindiği gibi ABD tamamen normalleşebilmek için enflasyonun yüzde 2 düzeyine çıkmasını istiyor. Ancak kasım ayındaki tüketici enflasyonu hiç artmamıştı ve tüketici enflasyonu bir yıl evveline göre de sadece % 0.5 artmış bulunuyor. Bu ne demek? ABD Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde faizi 0.25 artırdıktan ve 0.25-0.50 aralığına getirdikten sonra pek yakın bir tarihte faizi yeniden artırma olanağına pek sahip değil. Çünkü enflasyon yüzde 2 değerine kolay kolay ve erkenden çıkamayacak gibi duruyor. Bu nedenle bundan sonraki faiz artışı oldukça geç ve oldukça da az gerçekleşebilir. Enflasyonu düşük tutan enerji fiyatları kasım ayında yüzde 1.3 düştü ve gıda fiyatları da yüzde 0.1 azaldı. Ancak enflasyondan arıtılmış saat başına ücretler ise kasım ayında yüzde 0.1 artmış bulunuyor. Ücretler ise son bir yılda yüzde 1.8 artmıştı. İlk grafiğimiz ABD’nin Kasım 2015 sonundaki tüketici enflasyon grafiği. Görüldüğü gibi enflasyon çok hafif bir artış yapmış bulunuyor ama yüzde 2 değerinden oldukça uzak.

Diğer taraftan ABD üçüncü çeyrek reel büyümesinin son ve kesin tahmini de 22 Aralık tarihinde açıklandı. Üçüncü çeyrek büyüme tahmini % 2.1 değerinden % 2.0 değerine doğru küçük bir düşüş yaptı. Büyüme verisine en büyük katkı tüketici harcamalarından geldi. Sınırlı kötü katkı ise stoka üretimden dolayı büyümede küçük bir daralma idi.
Aşağıda ABD ekonomisinin kesinleşmiş çeyreklik büyüme grafiği var. İkinci çeyrekteki kuvvetli büyümeden daha az da olsa, üçüncü çeyrek reel büyümesi de pozitif olarak istatistiklere geçti ama biraz daha az artış sergiledi. Çeyreklik büyüme grafiği durumu özetliyor.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı