• $28,9599
  • €31,5351
  • 1939.61
  • 8026.27
27 Temmuz 2017 Perşembe

Angela Merkel ve Avrupa liderliği!

Avrupa geçtiğimiz dönemde göçler nedeni ile çok sorun yaşadı. Nasıl ABD İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa’ya yardım etmişse ve ülkelerden kaçışları engellemişse, Avrupa da bugün yeni bir 'Marshall Planı'nı, Avrupa Birliği ülkelerine dayanarak Afrika'ya uygulamaya çalışıyor. Avrupa ve Almanya da yardım ve de özel yatırım ile bugün Afrika’dan göç sorununu önlemeye çalışıyor.

Çünkü Almanya, İngiltere ve ABD gibi dünyadan kendisini göçe karşı koruyacak okyanuslarla uzaklaştırılmış durumda değil.

2017 yılındaki Almanya 1947 yılının Amerikasına doğal olarak benzemiyor. Birincisi hem çok daha küçük bir ülke ve de ikincisi, askeri gücü de oldukça az. Bu nedenle diğer AB ülkelerinin de Almanya’ya yardım etmesi gerekiyor ki mesela Boko Haram gibileri göç yaratamasın.

Bu nedenle Merkel, G20 toplantısını Afrika için 'Marshall Planı' konusunda kullanmak için girişim yapmıştı. Polonya 2014 yılında Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına karşı önlem alınması için konuşan ilk ülke olmuştu ama Merkel Almanyası ise Rusya'ya karşı ilk itirazı gerçekleştiren ülke olmuştu. Yani Merkel yavaş yavaş Avrupa’nın lideri olma konumuna geldi.

Ama Almanya ve Berlin'in, Polonya ve Warshaw ile ilişkisi çok kötü durumda. Polonya'nın hafızasında İkinci Dünya Savaşı dönemi Almanyası var. Bu nedenle de mesela hiç göç almak istemiyordu. Avrupa Birliği ve Almanya göçü destekleyince Polonya hiç destek vermemeye karar vermişti.

Merkel ise konuşmalarında , esas ABD ve Trump ile de mücadele edilmesi gerektiğini vurgulamakta. Doınald Trump Almanyada çok negatif değerlendiriliyor. Merkel de yıl bitmeden yani eylül ayında seçime girecek.Trump serbest ticarete ülkesinin 300 milyar dolarlık dış ticaret açığı nedeni ile karşı, yani aslında Almanya’nın çok büyük dış ticaret fazlası nedeni ile de Almanyaya karşı.

Tabii Almanya ABD gibi büyük bir savaşta önemli olabilecek boyutta bir orduya sahip değil. Bu nedenle Merkel ABD’ye, ülkesinin ekonomik yaklaşımını ABD’nin anlamasını ve de ABD’ye de uygulanmasını tavsiye ediyor. Almanya kendisini değiştirmek istemiyor.

Bu arada Merkel yeni Fransız lider Macron ile de yakınlaşıyor ve de Fransa-Almanya işbirliğinin ABD’ye ve muhtemelen ortaya çıkabilecek ABD ve İngiltere Birliği'ne karşı direnebileceğini düşünüyor.

Merkel’in kendisinden beklenen Avrupa liderliği yapıp yapamayacağı ise bugün Avrupa’da en çok konuşulan konu.

<p>Çanakkale Boğazı ile adalar hattında ulaşımı sağlayan Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş'den yapılan açıklam

Bozcaada ve Gökçeada'ya 2 gündür sefer yapılamıyor

Beşiktaş'ta yeni bir dönem başlıyor! İşte Hasan Arat'ın yapacakları...

5 Aralık 2023 BİM aktüel ürünler kataloğu

Ağrı'da yoğun sis etkili oldu