• $8,2365
  • €10,0479
  • 485.276
  • 1441.33
02 Haziran 2017 Cuma

Amerika’nın global liderliği ortadan kalkabilir

Birleşik Krallık (UK ) geçen yıl Avrupa Birliğinden çıkma kararı aldıktan sonra geri kalan bazı AB ülkelerinin ne yapacağı dikkatle incelenmekte idi. Tabii birçok ülkenin durumu zaten şöyle veya böyle bilinmekte. Eski Sovyetler Birliği'nden kopan ülkelerin bazıları , örneğin Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve de Slovakya gibi ülkeler, AB ile , ekonomik ve parasal birlik konusunda daha da ileri adım atmaktan çekiniyorlar.

Fransa’da yeni Başkan Macron ve de Almanya’da Merkel ise, son günlerde, euro sistemi taraftarı olarak AB’ye aleni destek veren açıklamalar yaptılar. Avrupa Birliği taraftarı ülkeleri en çok rahatsız eden ise, şu anda beşinci ayını bitiren Donald Trump’ın yaklaşımı.

Dünya geneli uzun zamandır ABD’nin yarattığı bir ortamda yaşamaktaydı. Ama Trump’ın bu ortamı büyük bir hızla tahrip etmeye uğraştığını da görmemezlikten gelemeyiz. Bu inkar edilemeyecek acı bir realite.Finanacial Times’ın baş ekonomi yazarı Martin Wolf da son yazısında böyle düşünüyor.

Trump’ın domestik programı Cumhuriyetçi Parti'nin (Republican Party ) programı. Özeti zenginlerin vergilerini kıs ve de fakirlere yaptığın harcamaları da azalt olarak özetlenebilir.

Kongre’nin Bütçe Ofisi (CBO ) 2017 ile 2026 arasındaki on yılda vergi gelirlerinin 992 milyar dolar azalacağını, sağlık ve sosyal yardım harcamaların da 1.1 trilyon dolar azaltılmış olacağını ve de 2026 yılına gelindiğinde ABD’de sağlık sigortasız kişilerin 23 milyon kişi daha artmış olacağını hesaplıyor. Tabii Trump’a oy veren fakir beyazlar kendi lehlerine olan sosyal programların ortadan kaldırıldığını görünce farklı şeyler düşünmeye başlayacaklar.

Ama en çok dikkat edilmesi gereken şey ise Trump’ın kişiliği deniyor. .

Trump realite ile sürekli ve kalıcı bir savaşta . Ayrıca iş ona kalsa medya ve de isitihbarat kurumları ile de sürekli çekişecek. Ama medya ve bürokrasi farklı davranarak ayakta kalabiliyorlar. Hukuk sistemi de direnmekte!

Başkan Trump’ın disiplinsiz olduğunu görmek gerek! Zaten yönetimi de çok kaotik ! ABD’de biraz terörist yaklaşım olsa, ülke Trump ile ciddi boyutta aşırı otoriter hale gelebilir.

Dünyada Batı, hala en büyük ekonomik ve siyasal blok. Ve de Batıd'a birikmiş bilimsel bilgi ve de iş bilgisi hala mevcut. Ama bu birikim yavaş yavaş azalıyor gibi.

Angela Merkel açıkça söyledi, “Avrupa bundan sonra ABD’ye itimat edemez!” dedi. Trump kadar çok fazla yetenek, bilgi ve deneyim zafiyeti olan bir kimsenin Başkan olması, demokratik sistemi de hırpalıyor deniyor.

Kaldı ki Çin‘in ekonomik ve siyasi ağırlığı da giderek artmakta ! ABD’nin işi Trump ile çok zor!

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor