• $17,9665
  • €18,2807
  • 1020.78
  • 2987.14
9 Haziran 2018 Cumartesi

Amerikan liderliği olmadan çoklu yönetim!

Bundan 20 yıl kadar evvel global ekonomik yönetim oldukça basitti denilebilir. ABD gelişmiş G7 ülkelerine ne düşünülmesi gerektiğini söyler ve de G7 ülkeleri, IMF veya diğer multilateral kurumlara, ne yapılması gerektiğini bildirirlerdi. Bu kadarı da, sorunları ortadan kaldırmaya yeterdi.

Çin’in büyümesi ve de global finansal krizin patlaması, ABD ve de G7’nin show’u yönetmesini hukuken gündeme getirdi. Bu Donald Trump’ın işbaşına gelmesinden önceydi. Şimdi G7 yerine de G20 gündeme geldi. G20 de finansal regulasyon alanında önemli adımlar atılmasına yol açmıştı ama dış ticaret ve de paralar üzerinde, kriz sonrasındaki dönemde, önemli etki yapamaz duruma gelmişti. ABD’nin global ticaret ve de finansal sistemin, Trump Beyaz Saray’dan çıktıktan sonra, geri getirilip getirilemeyeceği de bilinmiyor. Peki diğer büyük ekonomiler ne yapabilecek? Aslında hiçbiri dünyada çoklu yönetimi ABD’den alabilecek bir büyüklük ve de tutarlılık sahibi değil.

AB aslında ABD yerine en önemli yönetim adayı! Ama AB içindeki ülkeler, Almanya dahil, kendi bölgesel çıkarlarıyla uğraşmaktalar. Karar verilmesi gerektiği zaman Berlin kendi ihracatını korumak için kısa vadeli atılım yapmakta. Sorunları görmek daha kolay ama global ekonominin kurallarını değiştirmek çok zor. Halbuki aslında global ekonominin başka büyük ekonomilerinin yapabileceği şeyler var. Diyalog ve de politika geliştirilmesi gündemde tutulmalı.

Bu hafta yapılacak toplantılarda G7, Trump’ın etrafında dolaşmaktan başka hiç bir şey yapamayacak. Finans bakanları geçen hafta sonunda bazı ülkelerin ticaret vergi tarifelerinin, ülkelere göre ayrı bir dozda ve şekilde kullanılması dışında hiçbir şey yapmayacak. Bazı ülkeler ise Trump’a karşı yeni yaklaşımlar yaratmak yönünde taktikler ve de kooperasyon yaklaşımları gündeme getirdiler.

Meksika ve de Kanada da Amerika’ya karşı çıkmakta işbirliği yaptılar.

AB de en azından Trump’ın ABD vergi tarifelerine uymak yerine kendi ABD karşıtı tarifelerini Trump’a karşı kullanmaya girişiyor.

Tabii bunların hiçbiri tek başına geçmişteki gibi G7 veya son dönemdeki G20 günleri benzeri bir birlik, henüz olamadı. Ama Bay Trump‘ın başkanlığı sonsuza kadar devam etmeyecek. Agresif ekonomik ulusalcılık herhalde kısa sürede ortadan kalkacak.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor