• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
16 Mayıs 2018 Çarşamba

Alüminyum kargaşası Trump’ın eseri

ABD Başkanı Donald Trump’ın, alüminyum vergileri ve de ABD’nin Çin dışındaki en büyük firma olan Rusal firmasına ilave sınırlamaları, alüminyum pazarında bugüne kadar görülen en büyük kargaşayı yarattı. Böylece Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en büyük alüminyum piyasası kargaşası gündeme gelmiş oldu.

Novelis North America adlı şirketin Başkanı Marco Palmieri Financial Times Gazetesi’ne verdiği beyanatlarda “Modern dönemde alüminyum piyasasında bu kadar büyük kargaşa olan döneme, ancak ya bir ya da iki defa rastlanmıştır!” diyerek durumu açıklamakta.

Novelis alüminyum arzeden firmaların en büyüklerinden biri. Özellikle otomobil üretiminde ve de içecekler için kullanılan kutuların yapılmasında büyük katkısı olan bir şirket Novelis. Bay Marco Palmieri de Kuzey Amerika’nın alüminyum derneğinin yönetim kurulu üyesi. Alüminyum fiyatları geçmişte bundan daha yüksek düzeyde de bulunmuştu. Ama esas sorun bugün piyasaya hakim olan dalgalanma ve de belirsizlik.

Metalin önemli kullanıcısı olan uçak yapıcılar ve de otomobil üretenler, ABD yönetiminin getirdiği, 1962’deki ticaret kanunu Section 232’den sonra ulusal güvenlik açısından epey zorlanmışlardı.

Bugün ise 2018’in 23 Mart tarihinden bu yana yüzde 10 vergi konmuştu. İki hafta sonra da Rusya’nın Rusal firmasının vergileri de gündeme gelmiş ve piyasada 1990’dan bu yana en büyük kargaşa ve de belirsizlik, hiç beklenmediği bir şekilde ve dönemde ortaya çıkmıştı.

Değişikliklerin aniden yapılmış olması ama iki değişikliğin ayni zamanda gündeme gelmesi, piyasaya etkiyi çok yükseltmişti. Zaten alüminyum fiyatı kurallar ve vergiler konmadan evvel de hayli yükselmişti.

2015’teki alüminyum fiyatları 1434 dolarlık ton fiyatından, 2018’de yüzde 63 artarak ton başına 2331 dolara aniden çıkıvermişti. Bu fiyat durumu da otomotif üretenlerin ve de büyük üreticilerin önemli ölçüde sorun yaşamasına neden olmuş.

ABD gene de büyük bir ithalatçı ülke olmaya devam edecek. Ama ABD’deki metal kapasitesi yeniden yüksek doza çıksa da, kabaca üretim yılda maksimum 2 milyon ton düzeyine çıkar deniyor. Novelis üreticileri, “Başkan Trump durumu anlamıyor ve bu nedenle bizi ayakta tutabilecek yılda 5 milyon tona çıkılması da kolay değil!” diyor. Üreticiler ne kadar bastırsalar da Başkan Trump durumu pek anlamayacak galiba.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler