• $15,9144
  • €16,7909
  • 927.153
  • 2394.83
2 Aralık 2012 Pazar

Altınla ödeme yapmanın nedeni ve sonucu!

Enerji tüketimimiz ile ilişkili çok bazı temel bilgiler var. Türkiye 2011 yılında enerjiye toplam petrol, doğalgaz, elektrik, kömür ve metalik yağlar için cari denge açığı olan 77 milyar doların üçte ikisi kadar ithalat harcaması yapmıştı. Enerji sorununu çözmezsek Türkiye cari açıktan giderek daha da çok ıstırap çekecek! Çözüm de 20-30 yıldan önce gelemez. Bu nedenle vatandaşa hikaye değil, gerçekleri anlatmak gerek.  Ekonomi tarihimizde ilk defa, cari açığı krizle değil, ekonomi politikası uygulayarak daraltmaya çalıştık ve başarılı oluyoruz! Burada da saçma sapan bir 'ithalatı altın ile ödeme' polemiği ekonomiyi siyasete bulaştırıyor.  
TÜKETİM %80 ARTTI
Türkiye doğalgazı en çok elektrik üretiminde kullanıyor. Son on yılda tüketilen elektrik yüzde 70-80 arttı. Elektriğin yüzde 40 civarında bir kısmı da doğalgaz ile sağlanıyor. Kurulu ve çalışan santralların yüzde 30 kadarı da doğalgaz ile çalışmakta. 
İthal doğalgazın yüzde 18-20 kadarı İran boru hattından gelmekte. Petrol ithalatımızın yüzde 20-30 kadarı da İran kökenli. Diğer taraftan da İran'ın döviz kazancınınn nerede ise yüzde doksanı petrol ve doğalgaz satışındandır. Bu nedenle onlar bize, biz onlara mahkumuz!
KÜSTÜREMEYİZ!
Şimdi araya ABD girdi. İsrail-İran sorunları nedeniyle ABD seçimi öncesinde bankalar kanalı ile İran'a döviz transferini, yasakların arasına koydu. Bize gaz lazım, petrol lazım ama parasını da ABD yasağı nedeniyle banka transferiyle gönderemiyoruz. TIR'larla da taşımak mümkün değil. Yani  'komşu' ile 'global hegemon' arasında sıkışıp kalmışız. İran'ı küstürmemiz söz konusu değil, zaten Suriye nedeniyle gergin bir ortam var; İran, Suriye'ye destek veriyor. Diğer tarafta da müttefikimiz olan ABD'nin yasağı var. Bu durumda yasağı aşmak  için gazı TL ile alıp, İran'a ülkemizin içinde TL veriyoruz. İran da TL ile Türkiye'den altın alıp resmen yurtdışına çıkartıyor. Böylece ödeme tamamlanmış oluyor.
MALA MAL TAKAS
Bu arada Faik Öztrak ortalığa fırladı, altın ihracatı olmasa cari denge düzelmiyordu diye! Şimdi düşünelim, dün bu köşede teknik açıklamasını verdik. Gazetenin internetinde duruyor, bakın ! Bulduğumuz ödeme yolunda  gaz ile altın takas edilmiş oluyor. Bu işlemin cari dengeyi artırmadığı ve de küçültmediği ortada. Mala mal takas bu. Eğer gazı döviz ile alsa idik cari denge açığı yaratacaktı. Döviz de eksilecekti. Altın ile alırsak da cari dengeye katkı olmuyor. Ama ülke altın kaybediyor. T.Merkez Bankası'nda 23 Kasım tarihli resmi döviz miktarı 99.5 milyar dolar, altın miktarı 18.1 milyar, toplamı da 117.6 milyar. Ülkemizde tahminen 200-300 milyar dolar arasında altın bulunduğu söyleniyor. Sonuçta altın ile ödediğimiz zaman, Merkez Bankası'nın toplam rezervi düşmüyor. Ülkemizde piyasada bulunan gereksiz ve getirisiz altın stoku azalıyor. Merkez Bankası da TL mevduat için munzam karşılık olarak altın da yatırılmasına izin vererek, durduğu yerde faydası olmadan yatan, tümü ithal altını ülkeye faydalı hale sokuyor. Bunun nesi fena?
Sayın Öztrak, bugün siz ekonomi yönetiminin başında olsa idiniz, İran'a artık sizden gaz ve petrol almıyoruz diyerek, kapıyı suratlarına mı kapatırdınız, vatandaşı ve sanayiciyi kar kış ortasında enerjisiz bırakarak?

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama