• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
1 Ekim 2014 Çarşamba

Altın, kur ve faiz neden değer değiştirdi?

Dün öğlen saatlerinde bu yazıyı yazarken baktığımda altın 1217 dolara gelmişti, dolar kuru 2.28 TL’ye yaklaşmıştı, gösterge faiz de yüzde 9.95’dayanmıştı.
ABD Merkez Bankası ancak 2015 yılında bir gün bizi etkileyebilecek bir politika değişikliğine gidecek. Bu nedenle bugün (bugün kelimesi önemli ) ABD Merkez Bankası kökenli mutsuzluk ve kötümserlik yaşamamız gerekmiyor. Bunu geçen hafta defalarca vurguladım.
Bu nedenle tekrar edelim, bugün piyasalarda kur ve faiz dalgalanmasının nedeni ABD Merkez Bankası FED’in bir veya bir buçuk yıl sonra yapacakları değil. Bugünkü türbülansın nedeni Ortadoğu’da savaş ortamı, ve Türkiye’nin ister istemez bu gerilimden etkilenmesi ve bir ölçüde de Ukrayna’da gerçekleşenler. Ayrıca ABD ekonomisinin hızla toparlanmış olmasına rağmen Almanya ve Avrupa genelinin teklemesi. Tekrar vurgulayayım: Bu günlerdeki piyasa dalgalanmasının nedeninin ABD ekonomisinde ileride olacak politika değişiklikleri değil. Bugünkü gerilim Ortadoğu’daki olaylara endeksli. Kur ve faizi oynatan risk Ortadoğu riski.

Enflasyona karşı silah mı?

Altının değer kaybı ise tamamen ABD’deki olumlu ekonomik gelişmelerden kaynaklanıyor. ABD kötüye gitti mi altın değer kazanır, ABD iyiye gitti mi de altın değer kaybeder. Tabii altın ilginç bir şey. İnsanlar altının enflasyona karşı önemli bir silah olduğunu düşünürler. İnsan hafızası da pek kuvvetli değildir. Altının en çok pazarlandığı, ABD Doları cinsinden 1970 dolara bir onz altın satıldığı dönemde ben şiddetle altın almayın hatta satın demiştim de kimseyi inandıramamıştım. Altın ile oynayacaksanız spekülatör olun, alın ve en küçük iyileşmede satın ama altını tutmayın demiştim. Ayrıca kolunda altın dizili olan ülkemizin “kınalı gelinleri” de kaybedecek demiştim. Uzun vadede elde tutulan altın, ne dolar enflasyonuna ne de Türkiye enflasyonuna karşı korunma sağlar.
Peki ABD’de ne oldu da altın değerleniyor? ABD ekonomisi geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek reel büyümesini yüzde 4.2 oranından yüzde 4.6 boyutunda yıllıklaştırılmış bir değere yükseltti. Yani altını aşağıya iten ABD ekonomisi için kendi ekonomisinde pek risk kalmamış olmasıdır. ABD büyümesi revizyonu tüm sektörel kategorilere yaygın gerçekleştiği gibi büyümeye en büyük katkı da tüketim ve stok üretiminden geldi. Şirket karları da zıpladı. Üstelik enflasyon da yükselmiyor.
Aşağıdaki grafik kar kış kıyameti ile ilk çeyrekte eksi 2.1 daralma yaşayan ABD’nin iklim etkileri ortadan kalktıktan sonra beklenen yüksek büyümeyi sergilemesini ortaya koyuyor. Risklilik ortadan kalkınca da altın daha da fazla değer kaybetti. Altının kaderinin analizi bu kadar basit. Ama biz şu anda Ortadoğu kargaşasının etkisi altındayız!

<p>Milli Savunma Bakanlığı, son iki ayda yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı 10'u büy

2021'de 1595 terörist öldürüldü

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi