• $15,9677
  • €16,8214
  • 932.237
  • 2393.61
22 Ekim 2012 Pazartesi

Almanya sanıldığından kötü durumda!

Türkiye'nin yüzde 8-10 büyüme, yüzde 10 cari denge açığı ve yüzde 40 kredi balonu ve milyarlarca dolar sıcak para ve düşük tasarruf oranıyla büyümeyi sürdürmesi bir iki yıldan fazla mümkün değildi. Bu nedenle normale dönmesi gerekti! Ama normale dönmek Almanya'nın da sorunu!
Yüzeysel bakanlar açısından, euro krizi esnasında düşük borç düzeyi, sağlam hükümet borç senetleri, düşük kredi kullanımı, düşük faizi, konut sektörü sağlamlığı, güçlü ihracatı ve sürekli büyüme yaşamasıyla Almanya  (2009 daralması hariç) aslında olması gerekenden farklı bir imaj ile ortada durmakta idi.
Yale Üniversitesi Profesörü Adam Tooze ortaya güçlü bir tez atmış. Almanya'nın yere sağlam basıyor imajı aslında gerçek ve sürdürülebilir değil diyor. Nedenleri aşağıda!
Dikkat edilirse Almanya 2012 yılının son iki çeyreğinde resesyon yaşayacak ve 2012 yılının büyümesi de sıfıra çok yakın küçük pozitif bir değer olacak. Ancak Profesör Tooze o kadar büyük, kalıcı ve zor sorunlara işaret ediyor. Almanya incelemesi birkaç gün sürecek, bugün başlıyoruz.

DURUM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL
Tooze ısrarla der ki, Almanya'nın sürdürülebilir bir durumu yok! Birincisi dış ticaret fazlası Avrupa'nın krizdeki ülkelerinin cari denge açıklarıyla sürdürülüyor. Alman şirketleri karlarını uzun zamandan beri dış alemde yatırmış! Alman fonları ülke dışına yatırılırken Almanya'nın içinde yapılan yatırımlar çok düşük düzeylere inmiş bulunuyor. Almanya bütün diğer zengin, yaşlanan ve çevre sorunları üreten ülkeler gibi büyük uzun dönem sorunları biriktirmiş bulunuyor. Almanya bu sorunlara eğilmediğinden de uzun dönemde büyüme sorunları yaşayacak. Halbuki Almanya son dönemde harcama yapabilmek için çok uygun bir ortamda idi. Kamu borçlanma faizi nerede ise sıfır düzeyinde idi. Ama Almanya hem Merkezi Hükümet hem de eyaletlerin borç alması ve yatırım yapmasına kanuni engeller koyduğu için kamu yatırımı yapılamıyor. Üstelik Almanya tüm Avrupa'ya da bu modeli uygulamaları için baskı yapıyor, tüm ülkeleri kriz ortamında kendisi gibi denk bütçe yapmaya zorluyor. Bu nedenle Alman modelinin sorunlarını anlamak gerek.

YATIRIMI DIŞARIYA YAPIYOR
Almanya 2000 yılından başlayarak yarattığı dış denge fazlasını İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra elde ettiği cari denge fazlalarına benziyormuş gibi görüyor. Ama durum aslında hiç benzer değil. O günlerde  Almanya'da büyük bir iç yatırım iştahı vardı. O günlerde Alman hanehalkının tasarrufları ve bütçe fazlaları o kadar büyüktü ki ülke içinde yeniden inşaata yetecek ve artacak kadar tasarruf vardı. Bugünlerde ise Almanya sadece dışarıda yatırım yapıyor, içeride ise yatırım son derece kısır. Yani bugünkü durum savaş sonrası durum gibi değil. Almanya'nın net yatırım miktarının GSYİH oranı tarihinin en düşük düzeyi (büyük depresyon dönemi hariç). Ticari şirketler de karlarını büyük çapta yurtdışına yatırıyorlar. Bu faktörler denk bütçe kavramıyla birleşince de Almanya'da iç yatırım durmuş bulunuyor. Ülkenin kamu varlıklarının yıpranma hızı da yeni yatırımdan fazla. Üstelik Almanya pek de çevreci değil. Güney Kore, Çin ve ABD bile Almanya'dan daha fazla 'yeşil' yatırım yapan ülkeler!  Üstelik Alman nüfusu da hızla yaşlanıyor.
Son yıllarda yurtdışına kaçan sermaye miktarı yüzde 6-8 oranında. Almanya fonlarını daha çok yabancıların Alman malları alması için borç olarak vermekte. Bu yaklaşım da geleceğe dönük sağlam bir strateji değil.
Ancak ülkenin düşük yatırım oranı şimdilerde anlaşılmaya başlandı. Bugünlerde Almanya çocuk yetiştirme ve enerji konusunda yüzlerce milyar euroluk yatırım yapılması konusunda ulusal yatırım programları geliştirmenin peşinde.

İKİ TARAFIN DA ENGELLERİ VAR
Ancak bu tür yatırımlar Merkel'i eleştirenlerin yapılmasını istedikleri ve Merkel'in de karşı çıktığı türden reform ve yatırım girişimleri. Bu şartlar altında Almanya, ya kamu sektörünün fonlarını farklı alanlara sevk etmek zorunda ya da özel sektör dış yatırım tutumunu değiştirmek durumunda. Her iki alternatifin de zor yanları ve engelleri var.
Yarın Almanya'nın sorunlarına daha yakından  bakışla devam edeceğiz.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister