• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
15 Temmuz 2015 Çarşamba

Almanya Fransa ve Yunanistan galiba uzlaştı

Cumartesi başlayan görüşmelerde Yunanistan ve Troyka büyük gerilim içindeki tartışmalar sonrası bir anlaşmaya vardılar. Ancak anlaşmanın faturası hemen her tarafa aşırı yüklü olacak. Aşağıda, bu toplantıların gerilim dolu ve aşırı acılı gelişmelerini Batı medyasından özetleyerek aktarıyoruz.

Cumartesi gece yarısı acil bir uzlaşma toplantısında Fransa ve Almanya anlaşamıyorlardı ve Alman Maliye Bakanı Schauble artık Yunanistan’a itimat etmediğini alenen beyan etmekte, hatta hakaretler ortalığa dökülmekte idi. Ancak Fransız Maliye Bakanı Michel Sapin Yunanistan’ın çok büyük risklerin altına girmeye razı olduğunu ve artık Yunanistan’a itimat etmenin zamanının geldiğini ısrarla vurguluyordu. Ancak aslında kurtarılan Yunanistan’dan daha da önemli olan AB'nin temelindeki Berlin ile Paris arasındaki ilişki idi.
Pazartesi erken saatlerde Avrupa’nın iki büyük ekonomisi Yunanistan’a 86 milyar euroluk üçüncü bir kurtarma operasyonu yapma kararı aldılar. Tabii Tsipras çok zor şartlar içeren anlaşma metnini ve içeriğini Yunan Parlamentosu’ndan geçirebilirse!

Fransa ortamı sakinleştirdi

Görüşmeler esnasında Fransa Yunanistan’ın en hararetli destekçisi olurken, Almanya da Yunanistan’ın en sert eleştirmeni olmuştu. Alman Şansölyesi Angela Merkel tutucu ama kendi ülkesinde popüler biriydi. Fransız François Hollande ise sosyalistti ama kendi ülkesinde popülaritesi nerede ise yok gibi idi. Bu ikili son dönemde Avrupa’da maliye politikası konusunda da sık sık çatışıyorlardı. Ama Fransa temsilcileri son Yunanistan görüşmelerinde sakin kaldı ve hatta Yunanistan'ın önlemler metnine yardım da ettiler.
Cumartesi günü tartışmalarında önce Almanlar Yunanistan’ın beş yıl euro bölgesini terk edip, ekonomisini düzeltip sonra geri gelmesi teklifini getirdiler. Birçok ülkenin maliye bakanı da bu teklifi, Yunanistan’ı anlaşmaya zorlamak için önemli olduğunu düşünerek destekliyorlardı.
Ancak Fransa Maliye Bakanı Sapin, Yunanlılara özellikle de yeni Maliye Bakanı Tsakalatos’a, ısrarla tartışmanın temelinde Yunanistan konusunun değil, Fransa –Almanya çatışmasının yattığını söyleyerek sakinleştirmeye muvaffak olmuştu.
Pazar sabahı Hollande ve Merkel telefonla konuşarak düşünce ayrılıklarını gidermeye çalıştılar. Hollande, Merkel’i Yunanistan’ın beş yıl eurodan çıkması konusunu gündeme getirmemeye ikna etti. Maliye bakanları da yeni bir anlaşma zemini hazırladılar. Ve sonunda Merkel ve Hollande Tsipras’ı bir kenara çekerek yeni bir anlaşma zeminini ortaya koydular.
Bu yeni anlaşma yaklaşımına göre Yunanistan 50 milyar euroluk bir varlık demetini Yunanistan dışında bir fona aktaracak ve böylece güven tartışması sona erecekti. Bu fonun gelirleri de Yunanistan’ın borçlarının ödenmesi için kaynak olarak kullanılacaktı. Fakat önce Tsipras sonra da Hollande bu çözümü şüphe ile karşılamışlardı. Sonunda Alman Schauble Fransız Bakan Sapin’i bu çözüme ikna etti ise de, Yunan Bakanı Tsakalatos bu konuda ancak Tsipras’ın karar verebileceğini vurguladı.

Liderler yorgun ve perişan

Pazartesi gecesi tartışmalardan sonra sabah saat 4 civarında Tsipras teklifi kabul edemeyeceğini tekrar söyledi. Ama Hollande Tsipras’ın peşine düştü. Geri dönünce eski Polonya Başbakanı Donald Tusk 50 milyar euronun bütün gelirlerinin Yunanistan’ın borçlarını geri ödemek için kullanılacağını belirterek Tsipras’ı ikna etti. 14 saatlik görüşmeler tüm liderleri perişan bırakmıştı. Ancak araya en sonunda IMF Direktörü Fransız Lagarde girdi ve bir ara çözümü daha gündeme getirdi. Fonun 25 milyar euroluk getirisi, perişan Yunan bankalarının sermaye yapısını kuvvetlendirmek için kullanılacaktı.12.5 milyar ise borç ödeme için transfer edilirken de, 12.5 milyar da yeni yatırım yapılması için harcanacaktı. Brüksel’de pazartesi sabah saat dokuz civarında 19 euro bölgesi lideri de toplamı 17 saati bulan tartışmaları bitirirken bu son teklif kabul edildi.
Anlaşma bittikten sonra Fransız Dışişleri Bakanı Laurent ile Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier kolları birbirinin sırtında mutlu ve dostane dışarı çıkarken, Fransa ile Almanya arasındaki güven de yeniden inşa edilmiş olmuştu. Bu durumda da Yunanistan kadar, esasta Fransa –Almanya ortaklığı kurtarılmıştı.
Bakalım şimdi Yunan Parlamentosu bu çözüm konusunda ne karar verecek!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı