• $16,386
  • €17,6007
  • 971.299
  • 2436.31
2 Kasım 2018 Cuma

Almanya, Avrupa için kuvvetli olmak zorunda

Avrupa şimdi önemli kararlar verilecek bir döneme girdi. Sadece İngiltere’nin AB’den boşanması sorunu değil, başka şeyler de var. Gelecek yıl yeni bir Avrupa Parlamentosu da seçilecek. Ayrıca Avrupa Komisyonu’na ve de Avrupa Merkez Bankası’na yeni bir başkan da atanacak. Sorunları sahada artıran bir diğer şey de, Avrupa’nın en kuvvetli ülkesi Almanya, Hessen’deki seçim sonrasında, yeni bir döneme dönmek zorunda kalacak. Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Birliği liderliğinden yakında ayrılacağını da açıkladı. 2021 seçiminde de aday olmayacağını da belirtti. 2021 seçimine kadar iş başında kalacağını da söyledi ama o zamana kadar lider kalamayabilir çünkü erken seçim olasılığı olabilir. Merkel, 13 yıl Almanya’yı yönettikten sonra şimdi otoritesi erimekte, Hessen yerel seçimindeki yüzde 11 oy kaybı sonucu, bunu gösteriyor.

Avrupa’nın, Merkel gitse de, aynı güçlü durumda bir yönetim sahibi olması gerekecek. Ancak Almanya da, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli değişimini yaşayacak. Önümüzdeki dönemde partilerin anlaşma yapması çok daha zor olacak. Gerçi Merkel’in Partisi Hessen sonucuna rağmen oyu azalsa da, gene de en büyük parti oldu. Ama hem en büyük ortanın sağı, hem de en büyük ortanın solu partiler Eylül 2017 seçiminde son yetmiş yılın en kötü sonuçlarını almışlardı. Ama gene iki ana parti toplam yüzde 53.4 oy alabilmişlerdi. Şimdi ise dengeli bir hükümet kurulabilmesi için bir ortam kalmadı.

SPD Avrupa’daki diğer sosyal demokratik partiler gibi güç kaybetmekte. Bu dönemki seçimden sonra, zirveden çıkıp rekabet etmeleri daha uygun olabilirdi. Ama erken seçim de partiler ve koalisyonları da, daha kuvvetli hale getirebilir.

Merkel, Avrupa’ya ve de Almanya’ya iyi hizmet vermişti. Bunları yaptığı dönemde Fransa çok zayıftı, İngilizler ayrılma çabasındaydı ve de İtalya iyice zorlanmaktaydı. Bu durumdayken ise, Merkel liderliği birçok zaman tek başına yapmıştı.

Merkel’in, diğer liderlerin koalisyon yapmak için işin başına geçmelerini serbest bırakması akıllı bir yaklaşım. Gelecekteki Alman partilerinin liderlerinin koalisyon kurması için esnek yaklaşım gerekiyor. Tabii eğer ülkenin stabilitesinin eskisi gibi olması arzu ediliyorsa! Avrupa’nın stabilitesi de, Almaya’nın stabilitesine çok bağlı!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu

Tarım arazilerinde çekirge istilası! Salgına dönüşmesinden endişe ediliyor