• $9,5841
  • €11,1351
  • 557.094
  • 1493.4
12 Ağustos 2014 Salı

Almanlar, ABD‘yi keşfediyor biz yaşlılara para döküyoruz

Önce Liverpool ardından Bayern Münich ABD pazarını keşfedip, burada gelirlerini artırıyorlar. Peki biz? Neredeyse emekliliği gelmiş yabancı futbolcuları üç misli fiyata transfer ediyoruz...

SONUNDA Dünya Kupası bitti ve kendi ülkemizin futbol yaklaşımı ile karşı karşıya kaldık. Mali durumları felaket olmasına rağmen emekliliği gelmiş olan yabancı futbolcuları üç misli fiyata son dakikada transfer eden para babası kulüp başkanları, yılda birkaç teknik adam kovan yöneticiler, altyapısız kulüplerde gelecek planı olmayan yönetim yaklaşımları ve hüzünlü taraftarlar! Peki başka ülkelerde neler yapılıyor? Bundesliga denen Alman Ligi'nin en güçlü ve başarılı kulübü Bayern Münich, 2013 yılında Almanya’da her şeyi kazanmış, Şampiyonlar Ligi'nde de elde ettiği başarılar sonucu 21 Century Fox adlı ABD televizyonu ile global bir sponsorluk anlaşması imzalamıştı.

FOX'LA ANLAŞIP ABD'YE GİRDİ

2014 yılında Dünya Kupası'nı kazanan Alman milli takımında da yedi adet Bayern oyuncusu yer alıyordu. Sekiz Bayern oyuncusu da kupaya katılan başka milli takımlarda oynamakta idiler. Bayern, başarıları sonrasında, Fox ile anlaşınca ABD’de de var olmaya karar vermişti. Bu nedenle sezon başı hazırlıklarını da ABD’de yapmaya başlamışlardı. Yüksek getirili ABD kökenli sponsorlukları da kovalıyorlardı. Bu nedenle de yeni bir ABD internet sitesi ve online satış mağazaları da açmışlardı. Zaten Forbes tarafından değeri 1.85 milyar dolar olarak hesaplanan kulüp daha fazla gelir elde etmenin peşindeydi. Bu yıl New York'ta bir Bayern ofisi açılmıştı, önümüzdeki yıl da Asya’da bir ofis açılacaktı.

Taraftar desteğiyle yaşıyor

Bayern’in sermayesinde Audi, Allianz ve Adidas adlı üç önemli şirketin her birinin yüzde 8.3'er payı vardı. Ama klübün parasal babası Başkanı yok, kulüp taraftarların desteğiyle yaşıyor. Ancak Hubert Heiner hem dünyanın en önemli spor markalarından Adidas’ın genel müdürü, hem de Bayern’in yönetim kurullarında görev yapıyor. Adidas aynı zamanda MSL adlı ABD futbol liginin de sponsoru. Bu ilişkiler sonunda Bayern’i 2004 yılından beri gelmediği ABD’de devreye soktu. Fox ile anlaşma 2015 yılında başlıyorı ve beş yıl için yapılmıştı. Bayern’in maçları Fox 1 ve Fox 2 kanallarında gösterilmeye de başlanacak.

İngiliz kulüpleri başı çekti

Aynı şekilde başka uluslararası futbol kulüpleri, örneğin Real Madrid, Barcelona, Milan ve Manchester United da ABD’de bir varlık oluşturma faaliyeti içindeydiler, maçlarının yayınlanması da kısmen gerçekleşiyordu. Manchester City ise ABD’deki New York Yankees adlı spor kulübüyle beraber New York’ta MLS adlı ABD Futbol liginde oynayacak bir takım oluşturuyor. Tabii bazı İngiliz kulüpleri bu konuda daha da önde! Örneğin Liverpool’un sahibi bir ABD’li, Boston Red Sox adlı kulübün de sahibi olan John Henry. Bu nedenle Liverpool Bayern’den önce ABD’ye girişi ayarlamış durumda.

Biz neler yapabildik?

KUŞBAKIŞI bakılırsa, ABD spor kulüpleri başta İngiltere olmak üzere Avrupa liglerinde kulüp satın alıyorlar, Avrupa kulüpleri de en büyük spor pazarı olan ABD’de yer almak için sponsor bulmak, ABD’de ofis açarak kalıcı olmak stratejisiyle hareket ediyorlar. Peki biz Almanya’daki milyonlarca vatandaşımızdan benzer şekilde faydalanmak için neler
yapabildik?

Taraftar da çekiyorlar

LIVERPOOL bu yıl son üç yılda ikinci defa ABD’de tur yapmakta ve taraftar kazanarak Dunkin Donuts ve Subway gibi gıda firmalarının sponsorluklarından daha da fazla kaynak elde etme peşinde. MLS baş yöneticisi Garber da, MLS takımlarının ABD’ye yeni gelen Avrupa takımları nedeniyle ilginin artması üzerine daha fazla yabancı oyuncu transfer ettiklerini ve böylece çok sayıda yabancı ülke kökenli taraftarın da maçlara gelmeye başladığını vurguluyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı