• $15,9158
  • €16,8643
  • 942.794
  • 2393.61
23 Haziran 2013 Pazar

Akıl dışı yorumlardan kaçınsak iyi olur!

ABD Merkez Bankası’nın para bolluğunu ne zaman kısacağı konusu dünyada yanlış yorumlandı ve büyük çapta piyasa çöküşü oldu. Türkiye de eşzamanlı olarak haziranda siyasi gerilimden piyasalar daha çok dayak yedi! Nedir yanlış anlaşılan? 
FED, yüzde 6.5 işsizlik gördüğü zaman likidite azaltma operasyonuna girişmeyeceğini defalarca ilan etti, amaanlaşılamadı. Çünkü insanlar akım ile stok kelimesinin farkını anlamıyorlar veya anlamak istemediler. 

FAİZ ETKİSİ AZ OLUR

FED dedi ki ben, ABD’de işsizlik yüzde 6.5 altına inip enflasyon da yüzde 2 üzerine çıkmadan kısa vadeli faizler ile oynamam! 
Ben işsizlik yüzde 7 düzeyine vardığında politika değişikliği yaparım. Ve uyguladığım ayda 85 milyar dolalık tahvil alımını durdururum. Ama 2013 sonunda da işsizliğin yüzde 7.25 olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle aylık 85 milyarlık tahvil alımını 2014 ortasına doğru durdurabilirim. 2014 sonunda da işsizliğin ancak yüzde 6.65 civarında olacağını düşündüğümden likidite geri çekmeye başlamamış olacağım. Peki yüzde 7’nin altına gelindiğinde FED likiditeyi azaltmaya başlamamış mı olacak? Cevap: Evet. 85 milyarlık menkul kıymet almamak likidite artışını durdurur, ama stoğunu azaltmaz, üstelik stoğun aynı seviyede kalmasını da sağlar. Bu likidite banka bilançolarında 1.9 trilyon dolar olarak duruyor. Yüzde 7 işsizlikte buna ekleme olmaz, ama bu likidite stoğunu azaltmak için de bir girişim olmayacak. Yani akım durur, ekleme olmaz, ama stok olduğu gibi durur. Dolayısıyla faizlere etki minimal olur. 

BARBARCA HAREKET YOK

Likidite stoğunu azaltmak için FED’in elindeki daha evvel satın aldığı menkul kıymet stoğunu satmaya başlaması gerek. Bunu 2014 yılı sonunda yapabilir. Hatta 2015’te mayıs ayı civarında olur gibi bir açıklama da var! Bu nedenle faizlerin yükselmeye başlamasına daha iki yıl var. Piyasacılar da, FED yarın likiditeyi geri çeker diye düşündüklerinden, FED açıklamalarını da yakından izlemediklerinden, yanılgı içindeler. Peki neden korkuyorlar? Tahvil alımı durduktan iki yıl geçtikten sonra piyasaya geri satılması başladığında, likiditeyi daralır ve değeri düşer. piyasadaki faizler de yükselir. Faizler yükselince de yurt dışında bulunan dolar fonlar ülkeye geri gelmeye başlar, bu da doları değerlendirir. Yüksek faiz büyümeye engel olur. Fonlar gelişen ülkelerden kaçarken gelişen ülke paraları da değer kaybeder, faizler yükselir ve büyüme baltalanmış olur. Ama bu olgular iki yıldan evvel gerçekleşmez. Kaldı ki Bernanke “likidite stoğunu geri çekmeye başladığımız zaman da barbarca hareket etmeyeceğiz, ” demişti. Bu nedenle bugünden gelişen ülkelerden çıkılması gerekmediği gibi, faiz yükselmesi ve dolar değerlenmesi gereksiz ve ahmakça yorumlardan kaynaklanıyor. Tabii Türkiye için bir de “kendi ayağımıza sıktığımız” Gezi kökenli gerilim ve zıtlaşma var. Bu nedenle de şu anda gereksiz bir olgu, kendi kendimize sıktığımız bir kurşun ilavesi ile bizde daha fazla tahribat yapmakta! 

İki yıl sonra olacakları iki yıl öne almasak, dozunu da yükseltmesek iyi olurdu! 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister