• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
11 Mayıs 2012 Cuma

Agnelli ve Berlusconi bile kurtaramamıştı!

Dünyanın şöhretli spor yazarları Rob Hughes ve Gabriole Marcotti İtalya'da Birinci Ligi Serie A'da  Juventus Şampiyonu olduktan sonra birer ilginç  yazı yazdılar. Konu Juventus  ve A. Bilbao! 
Hatırlanırsa Juventus  İtalya'nın en zengin ailelerinden biri olan Fiat sahibi Agnelli ailesinin. Juventus 2006 yılında Calciopoli adı verilen bir futbol sahtekarlığı vakasında ceza almıştı. Juve teknik adam Capello ile peş peşe 2005 ve 2006 yıllarında şampiyon olmuştu. Ama Mayıs 2006 tarihinde ise şikeden  mahkum oldu. Bu bağlamda  ceza alan Juventus İkinci Lig'e düşürüldü ve 2005 ve 2006 şampiyonlukları da ellerinden alındı. 2006-2007 sezonunda takım alt ligde şampiyon oldu, namusuyla birinci lige geri çıktı. Juve sabretti ve bekledi. Teknik adamlar Rainieri, Ferrera, Zaccheroni geldi ve gitti. Patron çocuğu 39 yaşındaki Andrea Agnelli ise başa geçti ve takımın  başına Dernieri'yi getirdi. Ama sonunda başarı Juve'nin eski orta saha oyuncusu Antonio Conti ile geldi. Conti bu yıl ligde yenilgi almadan şampiyon oldu ve Juve bu süreçte yeni bir de stat yapmaya başladı.
Milan da Calciopoli skandalına karışmıştı. Polis incelemesi Milan menajeri işe karışmamıştır dese de İtalya Federasyonu menajer Adriano Galliani'yi  suçlu ilan etti, Milan'dan 15 puan silindi, ve Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmedi. Puan silme mahkeme kararıyla sekiz puana indi. Kulübün  Şampiyonlar Ligi'ne gitmesine de izin verildi. Milan da böylece Şampiyonlar Ligi kupasını yedinci defa kaldırdı.
Geçtiğimiz günlerde Juventus şampiyon olunca da Galliani telefonu açıp genç Agnelli'yi tebrik etti. Halbuki Milan birkaç ay evvelki maçta San Siro'da galip durumda iken Juve kalesine çizgiyi geçip elli santim giren bir top Juve kalecisi Buffon tarafından hızla dışarı çekilmiş ve hakem de golü vermemişti. Böylece Juve 3 puan kaybedecekken beraberlikle maçı bitirdi ve şampiyonluğa ulaştı. Kimse pek itiraz etmedi, düşmanlık doğmadı. Ben de statta idim. Juventus da hala 2005 ve 2006 yıllarının kupalarını geri almak için mahkemelerde uğraşıyor. Ama Federasyon Milan ve Juve'nin suçluluğundan emin. Bu yüzden de pes etmiyor.   
  İtalya ile aramızdaki fark ne? Biz popülizm icabı şike sahaya yansımamıştır dedik, 58'inci maddeyi süreç içinde değiştirdik, cezaları eski kurala göre düşük verdik. Kulüp yöneticileri teşebbüsten suçlu bulundu ama başkan habersiz, kulüp suçsuz. Bu arada İbrahim Akın para almış ama veren menajer Y.T. lisanslı olmadığı için disiplin cezası verilemez, ama parayı ona veren Ahmet Çelebi suçlu bulundu. Ama o Sivas yöneticisi, o da parayı nereden aldı, neden aldı, neden verdi konusu da bilinmiyor ve Sivas işe karıştırılmıyor. Belki mahkemeler ve UEFA bu konuları merak ederse biz de gerçeği öğreneceğiz.
Tabii esas sorunlar kulüp başkanlarının parayla şampiyonluk elde etmek için bütçeleri açtıkça açıp kulüpleri iflas ettirmeleri. Sonra da paralı askerler uluslararası şampiyonluk getiremeyince de gelsin sahtecilik. 
Bakın çarşamba günü A.Madrid, A.Bilbao'yu 3-0 yenerek Avrupa Ligi Şampiyonluğu'nu kazandı. İki takım arasındaki fark ne? A.Madrid hep dikkat çekecek transferler yapar, kumar denebilecek adımlar atar. Bu nedenle kulübün yarım milyar euro borcu var ve bunun 125 milyon eurosu İspanya Vergi İdaresi'ne. Buna rağmen 40 milyon euro verip Porto'nun Kolombiyalı golcüsü Falcao'yu transfer ettiler. O da golleri attı. 
Halbuki A. Bilbao bir Bask, yani azınlık kulübü, aynen Katalan Barcelona gibi. Son 100 yılda Bilbao'nun bir de yazılmamış etnik kuralı vardı. 'Euskal Herria' adlı Kuzeydoğu  İspanya ve Güneybatı Fransa dışından oyuncu almazlar. Toplam nüfusu 3 milyon kadar olan bu bölgeden adeta altyapı takımıyla oynarlar. Özetle A. Bilbao bir altyapı takımı. Bu yıl da iki önemli takım, Schalke ve Manchester United'ı geçip finale geldiler.
Parayla saadete inanan dev borçlu A.Madrid'in teknik adamı da başarılı ama bana sorarsanız yenilip ikinci olan A. Bilbao takımı uzak ara daha başarılı.  
Biz ise popülistiz, altyapı ve futbol ekonimisine dikkat etmeyiz, sabredemeyiz ve ayaküstü  kural değiştirir,  kendimizi kandırırız! Fark bu!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...