• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Ekim 2011 Pazartesi

AB'nin hiçbir mazereti kalmadı top şimdi Merkel ve Sarkozy'de

Fakir Slovakya euroyu titretse de adam başına '300 saatlik çalışma' 'evet' oyu verdi. Buna rağmen herkes 'önlemler' konusunda geç kalığındını düşünüyor

Geçtiğimiz salı günü Slovak parlamentosu euro kurtarma paketini onaylamayarak tüm Avrupa'yı titretmişti. Euro bölgesine dahil 17 ülkeden ikinci en küçüğü (en küçük ve fakiri Estonya) son onayı esirgemişti. 5.4 milyon nüfusu ile euro bölgesinin en fakir ikinci ülkesinin 150 kişilik parlamentosunda yapılan oylama aynı zamanda dört partiden oluşan koalisyon hükümeti için güven oyuna dönüştürülmüştü. Başbakan Iveta Radicova (bir sosyoloji Profesörü idi)  küçük ortağı Özgürlük ve Birlik Partisi (SaS) lideri Richard Sulik'i tasarı için olumlu oy kullanmaya ikna edemeyince, son çare olarak oylamayı hükümet için güvenoyu ile birleştirdi. Sonuç: 55 olumlu oya karşı, 9 olumsuz ve 60 çekimser oy. Böylece hükümet gerekli 76 oya erişemedi ve güvenoyu alamamış oldu , yardım fonu EFSF oylaması da 'hayır' ile sonuçlanmış hale geldi.
Tasarıya göre Slovakya EFSF (European Financial Stability Facility) fonuna 7.7 milyar euro bir katkı sağlayacaktı. 16 ülke tarafından onaylanan fon ciddi engelleri aşmıştı. İspanya parlamentosu polis barikatları ötesinde toplanan binlerce protestocuyu gözardı ederek tasarıyı onaylamıştı. Ama bu defa Slovakya'da 9 parlamenterli  SaS Partisi engelini aşamamıştı.
Ancak Sosyal Demokrat muhalefet partisi  Smer ilke olarak tasarıyı ikinci bir oylamada desteklemeye hazır olduğunu açıkladı ve olumsuz sonuçlanan ilk oylamadan sonra koalisyon partileri ile 10 Mart 2012 tarihinde, erken parlamento seçimi yapılması koşuluyla, en geç 14 Ekim Cuma gününe kadar ikinci bir oylama konusunda anlaşmaya vardı.  13 Ekim Perşembe günü yapılan oylamada EFSF fonunun 440 milyar euro seviyesine çıkarılması ve Slovakya'nın 7,7 milyar euro katkıda bulunması onaylandı.

Ne yapacaklar, neyi becerecekler göreceğiz
BU arada Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, eski Maliye Bakanı Hans Eichel, Deutsche Bank eski başekonomisti Norbert Walter ve AB eski dış ilişkiler sorumlusu Xavier Solana'nın da aralarında bulunduğu kişiler şu anda borç krizi ile ilgili olarak alınan önlemlerin yeterli olmadığı ve çok geç kalındığı konusunda eleştirilerini de açıkça belirttiler. Alman Stern'in kamuoyu araştırmasına göre, kamu borçlarından endişe duyanların oranı temmuzdan beri 10 puan artarak % 71 seviyesine çıkmış  bulunuyor. Endişe klasmanında ikinci sırada, 8 puan artışla, siyasetçilerin ekonomik krizle baş edemedikleri düşüncesinde olanlar var, oranları ise % 61'e gelmiş. Şimdi Fransa, Almanya ve IMF önderliğinde ciddi adımlar atılması için zemin oluşmuş bulunuyor ve AB ülkelerinin siyasetçilerinin mazereti de kalmadı. Ne yapacaklar, ne becerebilecekler, artık göreceğiz!

Slovakya'nın katkısı 300, Almanya'nın katkısı 120 saat
FAKİR Slovakya'nın orantısal olarak EFSF'ye en büyük katkıda bulunması öngörülmekte. Her Slovakyalının bu katkıya karşılık 300 saat çalışması gerekiyor. Buna karşılık Almanya'nın katkısına karşılık her Alman yalnızca 120 saat çalışmak zorunda. Slovakya'da ortalama gelir kişi başına 800 euro, ortalama emekli aylığı ise 400 euro. Bu sebepten hiç kimse kendilerinden daha yüksek gelire sahip Yunanlıları veya Portekizlileri kurtarmak için, Slovakları destek vermeye zaten  kolay ikna edemezdi, ama oldu.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak