• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
17 Eylül 2017 Pazar

ABD’nin enflasyonu nihayet % 2’ye dayandı!

Hatırlanırsa ABD Merkez Bankası enflasyonun yüzde 2 düzeyine çıkmasını planlamıştı ama bir türlü enflasyon yüzde 2 düzeyine gelemiyordu ve bu nedenle de ABD Merkez bankası faizi 2017 sonunda artırıp artırmayacağını bilemiyordu.

Ancak ABD’de konut fiyatlarında artış ve yavaş yavaş da olsa yükselen petrol fiyatları sonunda enflasyonu yükseltti. Geçtiğimiz ağustos ayında, tüketici fiyat endeksleriyle ölçülen ağustos ayı enflasyonu yüzde 0.4 arttı ve de bir evvelki yıla göre de yüzde 1.9 artmış olarak, hedef olan yüzde 2 enflasyon değerine dayandı. Daha önceki enflasyon yüzde 1.7 idi ve de bu sayı, Merkez Bankası’nın faiz politikasının ne yapılması gerektiği konusunda endişe yaratıyordu.

Gıda ve enerji fiyatları çıkarılırsa bile Wall Street enflasyonu geçen yılın enflasyonuyla aynı değere gelip 1.7 olmuştu. Bu nedenle FED faizleri attıramıyordu.

Aslında bu dönemde ABD’nin birçok ekonomik göstergesi normal değerlerine dönmüştü ve tam istihdam ve de reel büyüme de gereken yere gelmişti ama enflasyon son dönemde bir türlü beklenen normal değerine gelemiyordu. Bu nedenle de durum faiz artırılıp artırılmaması konusunda endişe yaratıyordu. Bu arada FED ekonomi analizleri de ücretlerin artması ve de iş piyasasında pek talep kalmaması nedeniyle, enflasyonun yükselmemesi sorun olarak kabul ediliyordu.

Piyasa Aralık 2017’de faizlerin artışının 0.413 değerinden 0.509 artış değerine yükselmesini tahmin etmekte idi.

Ölçü olarak gözlemlenen 10 yıllık Hazine bonoları faizi de zaten yüzde 2 değerinden 2.207 değerine yükselmişti.

ABD hisse senetleri ise hafifçe azalmıştı ve dolar da diğer paraların sepetinin hafifçe altına yönlenmiş, yüzde 0.1 değer kaybı yaşamış bulunuyordu.

Bu durumda konu hakkında konuşan High Frequency Economics çalışanı Jim O’Sullivan ise “Durum FED’in gelecek hafta bilanço normalizasyon için adım atması ve de aralık ayında faiz arttırmak için de hazırlanmasını gerektriiyor!” diyordu.

Aralık ayına kadar daha üç adet CPI verisi geleceği de konuşulmakta idi. Ağustos ayındaki enflasyon artışları nerede ise tamamen petrol kökenli olmuş gözüküyor. Yılbaşından bu yanan enerji fiyatları yüzde 2.8 oranında artmış.

Texas ve de Florida’da gerçekleşen iki fırtına da fiyatların önümüzdeki gün ve aylarda artmasını getirecek.

ABD Merkez Bankası önümüzdeki salı ve çarşamba toplanacak ve geçici fiyat artışlarıyla kalıcı enflasyonun boyutunu araştıracak. FED bu arada bilançosunu değiştirmeye başlasa da, faizler doğal olarak henüz değişmeyecek.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi