• $7,4148
  • €9,035
  • 442.558
  • 1542.45
14 Mayıs 2011 Cumartesi

ABD'de istihdam vites büyüttü

Uluslararası ortamda bir gün ABD'den iyi haber, ama Avrupa'dan kötü haber gelmesi, ertesi gün de tersine ABD'den kötü haber, Avrupa'dan bir iyileşmenin gündeme girmesi, kur, faiz, petrol fiyatı, emtia fiyatı, altın fiyatı ve borsa endekslerinde inanılmaz bir dalgalanma yaratıyor ve insanların başını döndürüyor. Aşağıda ABD verilerindeki gelişmeleri daha iyi anlamanıza yarayacak ABD istihdam gelişmeleri özeti var.
ABD'de geçen hafta açıklanan işsizlik ve istihdam rakamları beklentilerden daha kuvvetli geldi. Veriler ABD ekonomisindeki kriz sonrası toparlanmanın istihdam tarafında önemli bir tempo artışına işaret ediyor. Son verilere göre nisan ayında toplam tarım dışı istihdam 244 bin kişi arttı. Ayrıca, şubat ve mart ayına ilişkin istihdam verileri toplamda 46 bin kişi yukarı yönlü revize edildi. Aynı zamanda istihdamın özel sektör tarafında daha kuvvetli artıyor olması da Amerikan ekonomisi açısından olumlu bir gösterge. Özel sektör istihdamı nisan ayında 268 bin kişi arttı. Bu rakam son beş yılda, yani kriz öncesi de dahil, aylık bazda özel sektörde görülen en yüksek istihdam artışı. İstihdamın beklenenden daha yüksek artması, kış aylarında görülen zayıf temponun büyük oranda mevsimsel faktörlerden kaynaklandığını da teyit etmiş oldu.
Aşağıdaki grafikte kriz sonrası ABD istihdamının izlediği seyir genel işsizlik oranı ile birlikte yer alıyor:

"grafik.20110513232026.jpg"
Grafikte de görüldüğü üzere son dönemde düşüş trendinde olan Amerikan işsizlik oranı nisan ayında 0.2 puan artışla yeniden yüzde 9 seviyesine yükseldi. Üstelik nisan ayındaki hızlı istihdam artışına rağmen. Aslında birbirine zıtmış gibi görünen bu durum aslında ABD Çalışma Bakanlığının her ay iki ayrı araştırmaya dayanarak istihdam ve işsizlik verilerini açıklıyor olmasından kaynaklanıyor.
ABD'de istihdam verileri, işveren ve şirketlerle yapılan anketlere dayalı araştırmalardan üretiliyor. İşsizlik verileri ise bizde olduğu gibi hanehalkı araştırmasından derleniyor. Hanehalkı araştırması örnekleme boyutu olarak daha küçük olduğundan, bazı aylarda bu iki verinin birbirine zıt sonuçlar üretmesi mümkün. Ancak daha büyük bir örnekleme ile yapılan istihdam araştırmasında hata payı daha az. Uzun dönemde zaten istihdam ve işsizlik verileri birbiri ile paralel bir seyir izliyor.
Son istihdam verilerinin ABD açısından iki de önemli etkisi söz konusu. Birincisi, Amerikan Merkez Bankası FED'in QE2 (Quantitative Easing 2) adıyla uygulamaya koyduğu gevşek para politikası bilindiği gibi yakın bir dönemde sona erecek. Haziran ayından sonra FED'in para politikasında izleyeceği seyir sadece Amerikalıları değil küresel ekonomiyi de etkileyecek.
İkinci önemli etki ise ABD'de yaklaşan seçimlerle bağlantılı. Son dönemde Usame Bin Laden sorununu geride bırakarak dış politikada önemli bir başarıya imza atan Obama yönetimi 2012 seçimlerini kazanabilmek için içeride ekonomik toparlanmayı sağlamlaştırmak zorunda. Yüksek işsizlik oranları da Obama yönetiminin önündeki en önemli engel gibi görünüyor. Ancak Obama yönetimi daha önce yaptığı tahminlerde seçim döneminde, yani Kasım 2012'de işsizlik oranının yüzde 8.2 olacağını öngörmüştü. Tahminlerden daha kuvvetli gerçekleşen istihdam artışının devam etmesi durumunda işsizlik oranının Kasım 2012'de yüzde 8'in altına düşme olasılığı var. Bu da Obama yönetimi açısından rahatlatıcı bir gelişme olacak.

<h3>Siyasetin gündemi reform ve ittifak çalışmaları oldu. Peki muhalefet neden reform ve ittifak çal

Siyasetin gündeminde ne var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gaziantep'te tır kazası! Yol trafiğe kapandı

Malatya'da depremin izleri devletin yardım eliyle siliniyor