• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Mayıs 2017 Salı

ABD'de işsizlik oranı 10 yılın en düşüğünde!

ABD'de iş olanaklarının 2017 Nisan'da beklenenin üstünde arttığı, son günlerde açıklanan istihdam verileriyle ortaya çıktı. Böylece ABD Merkez Bankası FED’in, 2017 yılı ilk çeyreğinde ekonominin güç kaybının tesadüfi ve geçici olduğu düşüncesinin de doğru olduğu desteklenmeye başladı. Bu da Wall Street’in, merkez bankasının haziran ayında faiz artışı yapacağı beklentisini de, yeniden kuvvetlendirdi.

Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı işgücü verilerine göre, ABD ekonomisi nisan ayında 211 bin yeni iş yarattı. Bir önceki ayda ise revizyona rağmen sadece 79 bin artış olmuştu.

İşsizlik oranı ise azalarak yüzde 4.4 düzeyine indi. Wall Street’in işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 4.6 idi. Açıklanan veri 2007 yılından bu yaşanan en düşük işsizlik oranı. Ama diğer taraftan da işgücüne katılım sayısı, yani çalışanlar veya iş arayanların çalışma yaşındaki kişi sayısına oranı ise yüzde 63 oranından biraz azalarak yüzde 62.9 oranına geriledi.

Harm Bandholz adlı araştırmacı iktisatçı, açıklanan verilere bakarak, bu durumda beklentilerini revize ederek bir sonraki faiz artışı beklentisini dokuzuncu aydan altıncı aya, yani öne alarak, haziran ayına değiştirdiğini de açıkladı.

Goldman Sachs iktisatçıları ise, işsizlik oranının normal sayılan düzeyden yüzde 0.3 daha düşük olması, bu sefer de işgücü piyasasında talebin aşırı boyutta arttığını gösteriyor diyorlar. Onlar da haziran ayında faiz artışı olasılığını yüzde 70 düzeyinden yüzde 90’a çıkardılar.

Wall Street yatırımcıları da güven kazanmış oldular. Bloomberg tarafından vurgulandığına göre gelecek ay bir faiz artışı gerçekleşmesi olasılığı da yüzde yüz değerine doğru arttı.

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü FED, ilk çeyrek büyümesinde 2014 yılından bu yana en yavaş değerin ortaya çıkması da tamamen tesadüfi dedi.

Blackrock şirketinin baş yatırım sorumlusu Rick Rieder ise, bugünkü veriler işgücü piyasasının güçlü olduğunu gösteriyor, bu da FED’in politikanın normalizasyonuna doğru gitmesinin yolunu açtı şeklinde açıklama yaptı.

Ancak ortalama saat başı kazanç verileri de yıllık yüzde 2.6 artış düzeyinden yüzde 2.5 artış düzeyine geriledi. Bu da Ağustos 2016 tarihinden bu yana en zayıf değer.

Ücret artışında, az da olsa zayıflamanın siyasetçileri ücret ve maaş artışı gerektiği tezini gündeme getirmeye zorluyor.

Mayıs 2007'de işsizlik oranı benzer düzeydeyken, kazançlar yılda yüzde 3.5 oranında artmakta imiş.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!