• $15,7069
  • €16,7892
  • 936.728
  • 2368.85
8 Şubat 2011 Salı

ABD'de işsizlik düştü: yüzde 9!

Bir hafta önce Amerikan ekonomisinin 2010'un son çeyreğinde yüzde 3.2 oranında büyüdüğü açıklanmış, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanma hızı yüzleri güldürmüştü. Cuma günü de ABD'de işsizlik oranının yüzde 9'a düştüğü açıklandı. Bu oran küresel krizi çıkartan ABD'de krizin ardından işsizlik oranında gelinen en düşük seviye. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği üzere, ABD'de işsizlik oranı 2009'un Mayıs ayından bu yana, yani yaklaşık iki yıldır, yüzde 9.4'ün üzerinde seyrediyordu.
Dünyanın en büyük ekonomisi durumundaki ABD'de işsizlik ve istihdamda yaşanan gelişmeler, grafikte özetleniyor. Ancak birkaç noktaya dikkat çekmekte fayda var. Çünkü işsizlik oranındaki düşüşe karşılık, istihdam verilerindeki artışın ocak ayında beklenenden daha düşük gerçekleşmesi kafalarda soru işareti yarattı.
ABD'de işsizlik verileri hane halkıyla yapılan anketlerden, istihdam verileriyse şirketlerle yapılan anketlerden derleniyor. Bu nedenle, piyasa analistleri daha çok istihdamdaki değişime, genel ekonomiyi izleyen uzmanlarsa işsizlik verilerine odaklanıyor. Politik tartışmalarda da ekonominin gidişatı hakkında işsizlik oranı daha etkili bir indikatör olarak kabul ediliyor. Bu açıdan işsizlik oranının yüzde 9'a düşmüş olması önemli.
Ancak büyüme oranlarına paralel olarak, Amerikan ekonomisinin ocak ayında yaklaşık 150 bin civarında yeni istihdam yaratması beklenirken toplam artış 36 bin kişide kaldı. Olumlu bir gelişme olarak, özel sektör istihdamındaki artışın 50 bin olduğunu ve özel sektör istihdamının on bir aydır aralıksız olarak artmakta olduğunu belirtmekte fayda var. Özel sektör istihdamının yoğunluklu olarak imalat sanayii, perakende ve sağlık sektörlerinde arttığı, problemli inşaat sektöründe azaldığı görülüyor. Ayrıca, kasım ve aralık aylarına ilişkin verilerde yapılan revizyonlarda toplam istihdamda 40 bin, özel sektör istihdamında 75 bin kişilik ekstra istihdam artışı gerçekleşmiş. Benzer bir revizyonun ocak ayı istihdam verileri için de muhtemel olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Diğer yandan, istihdam verilerindeki düşük artışın büyük oranda ABD'deki olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı görüşü hakim. Çünkü bu yıl, güney eyaletlerinde bile çalışma hayatında kar fırtınası nedeniyle bir ila iki haftalık kesintiler söz konusu oldu. Örneğin, güneyin en büyük iş merkezlerinden olan ve sıcak bir iklime sahip Atlanta'da işyerleri ve okullar bir haftalık zorunlu kar tatili yaptı. Bu tür kar tatili 'Hotlanta' olarak bilinen Atlanta'da sık görülen bir durum değil. Hava koşulları nedeniyle iş hayatında yaşanan kesintinin geçici olduğu düşünülüyor. Bu açıdan, önümüzdeki şubat ve mart ayı istihdam verilerinde ekstra yükselişler şaşırtıcı olmayacak.
Özetle, özel koşullar nedeniyle yaşanan istihdam verilerindeki düşük artışa rağmen, ABD ekonomisinin son çeyrekte yüzde 3.2 oranında yüksek bir hızda büyümesi ve işsizlik oranındaki düşüşün hızlanması son derece olumlu. Kriz öncesinde Amerikan ekonomisinde işsizlik oranı yüzde 5 civarında dalgalanıyordu. Benzer düzeylere düşüş kısa vadede mümkün gözükmüyor, ancak krizi çıkartan ABD'de toparlanma trendi de gittikçe güçleniyor. Bu durum da 'ikinci dip' senaryolarını gün geçtikçe daha fazla geçersiz kılıyor.

"denis.jpg"

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor