• $13,4362
  • €15,226
  • 793.498
  • 2008.78
9 Ocak 2011 Pazar

ABD'de işsizlik % 9.8'den yüzde 9.4'e geriledi!

Yazılarımızda sık sık Amerikan ekonomisindeki olumlu gelişmelere dikkat çekiyoruz. 2007-2009 dönemindeki küresel krizin kaynağı olan ve tek başına dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 22'sini oluşturan ABD'de yaşanan ekonomik gelişmeler, önümüzdeki dönem açısından tüm dünya için büyük önem taşıyor.

Küresel kriz ABD'deki konut sektöründen kaynaklanmıştı ancak Avrupa'daki etkileri daha kalıcı oldu. Kriz önlemlerinde hızlı davranan ve merkezi yönetimin güçlü yapısıyla daha etkili politikalar uygulayan Amerikan ekonomisi Avrupa'dan önce toparlandı. Avrupa'da ise merkezi bir yönetim yok. AB yönetimi ise özellikle bütçe ve borçla ilgili mali tedbirlerde etkisiz kalıyor. Bunun sonucunda Avrupa'da toparlanma gecikti. Aynı zamanda mali tablosu kötü durumdaki Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya gibi ekonomiler kamu yönetimi sıkıntısı yaşarken son dönemde enflasyon da Avrupa için tehdit oluşturmaya başladı.

ABD'de ise her ne kadar büyüme artmış olsa da istihdamsız büyümeden şikayet edilmekteydi. ABD'de geçtiğimiz hafta ilan edilen işsizlik ve istihdam raporlarına göre, işsizlik oranı aralık ayında yüzde 9.8 düzeyinden yüzde 9.4 seviyesine düşerek kriz sonrasındaki en düşük seviyesine geriledi. Mevsimsel düzeltilmiş verilerde aralık ayında tarım dışı sektörlerde 103 bin kişilik yeni istihdam yaratılmış. Tarım dışı özel sektördeki istihdam artışı 113 bin kişi ile daha kuvvetli gerçekleşmiş.

Son dönemde açıklanan geçici veriler istihdam tablosuna yönelik olumlu işaretler veriyordu. Aralık ayındaki tarım dışı istihdam artışı aylık olarak aslında beklentilerden biraz düşük kaldı. Ancak ekim ve kasım aylarına yönelik yapılan revizyonlarla yaklaşık 70 bin kişilik istihdam artışı hesaplanmış. Böylece toplam istihdam artışı 173 bin kişiye yükseliyor. Bu da beklentilerin üzerinde bir artış.

ABD ekonomisi kriz döneminde 8.4 milyon kişilik istihdam kaybı yaşamıştı. 2010 toplamında henüz 1.1 milyon kişilik istihdam yaratılmış durumda. Analistler işsizlik oranında daha hızlı düşüş için Amerikan ekonomisinin aylık ortalama 200 bin civarında yeni istihdam yaratması gerektiğini hesaplıyorlar.

İstihdam verilerine ek olarak, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, son dört hafta ortalaması itibarıyla Temmuz 2008'den bu yana en düşük seviye olarak 411 bin başvuruya düşmüş durumda. Bu yıl aralık ayındaki kış koşullarının da önceki senelere göre ABD'de istihdam tablosunu daha olumsuz etkilediği de göz önüne alınırsa istihdam gelişmelerinin olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda detaylarını verdiğimiz ABD'deki istihdam ve işsizlik verileri aşağıdaki grafikte özetleniyor. Grafiğin son bir yıllık dönemine dikkatli bakılırsa özel sektör tarım dışı istihdamında (mavi renkli sütunlar) aralıksız son on iki aydır artış gerçekleştiği görülüyor. Kamunun tarım dışı istihdama katkısı ise dalgalanıyor. Bu nedenle de tarım dışı toplam istihdam dalgalanmakta.

Son olarak, cuma günü Senato'da konuşan FED Başkanı Ben Bernanke de ekonomideki son gelişmelere bakarak toparlanmanın 2011'de, geçen yıldan daha kuvvetli olacağı yorumunda bulundu. ABD'de son dönemde hisse senedi piyasalarında görülen yükselişler, perakende satış verileri, sanayi sektöründeki üretim artışı gibi veriler toparlanma temposunun yükseldiğine işaret ediyordu. Bu gelişmeler tüm dünya için olduğu gibi Türkiye için de iyidir.


Türkiye açısından da önemli bir gözlemin altını çizelim. Kriz başladığında işsizlik birkaç ay geç artmaya başlıyor, çünkü işveren krizin boyutu incelerken bekliyor. Ancak krizin boyutu anlaşıldıktan sonra işverenler uzun süre istihdamı arttırmak yerine mevcut emek sayısıyla daha fazla üretim yaparak kar arttırma çabası peşine düşüyor. Dolayısıyla krizden çıkışta istihdam yavaş yavaş artıyor.

"deniz.20110109001501.jpg"

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları