• $13,411
  • €15,1661
  • 794.306
  • 1923.45
31 Ocak 2011 Pazartesi

ABD'de güçlü büyüme!

Tuhaf bir dünyada yaşıyoruz. ABD, krizi çıkartan ülke olarak tüm krize düşen ülkelerden önce resesyondan çıkmıştı. Şimdi de 2010 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 3.2 çeyreklik reel büyümeyle kriz öncesindeki GSYİH düzeyini yakalamış bulunuyor.2011 yılında ise yüzde 3.5 düzeyinde kendine göre yüksek bir yıllık hızla büyümesi bekleniyor.
 Aşağıdaki grafiklerde ve istatistiki bilgilerde gerçekleşmenin nedenlerini göreceksiniz. Özet bir ifadeyle ABD tüketicisi geri geldi, ABD net ihracatı da yükseldi. Artan tüketim talebi ise stokları erittiğinden ve yeniden stok üretimi de yapılacağından, ABD 2011 yılında yüzde 3.5 civarında bir büyümeyi yakalayabilecek gibi gözüküyor. Tabii 2010 dördüncü çeyreği ilk tahmini olan bu veri aşağıya veya yukarıya doğru revize de edilebilir. Bu nedenle kesin veri için beklemek gerek. İlk grafik büyüme gidişatını gösteriyor. Yükselen trend bariz bir şekilde gözüküyor. İkinci dipçi Roubini çok üzülüyordur şimdi! Hem iç hem de dış talep artıyor.

2010 dördüncü çeyreğinde büyümeye en büyük katkıyı net ihracat yaptı, büyümeye katkısı yüzde 3.4. Özel tüketim ise yüzde 4.4 yıllıklaştırılmış oranda arttı ama büyümeye katkısı yüzde 3.0. Ancak beklenmeyen tüketim artışı stok sayılarının düşmesine neden oldu. Bu da büyümeyi aşağıya çekti: Yüzde 3.7. İkinci grafik ise bir düzey grafiği ve 2010 dördüncü çeyreğinde ABD ekonomisinin 2008 yılı ortasındaki üretim düzeyini yakaladığı gözüküyor.

Tüketimdeki artış hızı olan yüzde 4.4 son beş yılın en yüksek artışı. Bu veri geçmiş resesyonlardan önemli bir farklılık sergiliyor. Geçmiş resesyon dönemlerinde resesyondan çıkış, büyük çapta şirketlerin yatırım harcamalarındaki artış ve stokların artışı nedeniyle gerçekleşirdi. Halbuki son dönemde şirket yatırımları artışı çok yavaşken ve stoklar hızla azalırken büyüme gerçekleşti. Bu nedenle ABD ekonomisinde yatırım ve stoka üretim yeniden arttığı zaman daha da yüksek hızla büyüme ve bunun sonucu olarak da işsizlikte azalma olması bekleniyor.
Son grafik tüketim artışlarının kuvvetlenen temposunu açıkça sergiliyor.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!