• $9,4973
  • €11,0522
  • 543.434
  • 1455.42
9 Ağustos 2018 Perşembe

ABD’de ekonominin gidişatı saptırılıyor

7 Ağustos’ta New York Times’da, Steven Ratner tarafından gazetenin manşetinde yayımlanan, ABD ekonomisi konusunda Başkan Trump tarafından vurgulanan ve açıklanan ekonomi verilerinin analiz ve özetleri vardı.

27 Temmuz’da Beyaz Saray’ın arka bahçesine çıkan Trump, ikinci çeyrekte ABD’nin yüzde 4.1 büyüdüğünü iftihar ederek açıklamıştı. Son cuma günü ise Trump ülkede temmuzda 157 bin yeni iş gündeme geldiğini yine iftiharla açıklamıştı.

Ancak biraz dikkatli olmalıyız. ABD’de Trump’ın başkan olduğu 19 ayda her ay ortalama 194 bin iş yaratılmıştı. Ancak ABD, Obama’nın son 19 ayında, ortalama her ay 205 bin iş yaratmıştı. Bu nedenle ABD vatandaşları son 3 yıldır kabaca aynı haberi, hatta biraz iyisini duymaktaydılar.

Ama enflasyon düzeltmesi yapıldığında da, enflasyon çıkarılırsa, 150 milyon kadar çalışan Amerikalının ücretleri, yani net gelirleri, Trump döneminde hiç artmamıştı. Önümüzdeki günlerde de çalışanların ücretleri, enflasyon çıkarıldığında pek artmamış olacak.

Diğer taraftan Başkan Trump, ülkenin 2018 yılı ikinci çeyreğinde brüt büyüme olarak yüzde 4.1 arttığını iftiharla bildiriyordu. Ancak son rakamlarda bir defalık bazı şeyler bulunmaktaydı. Vergilerde Trump indirim yapmıştı ve de böylece bu yılı kurtarmış ama gelecek yılın federal bütçe açığını da iki misline, tam 1 trilyona çıkarmıştı.

Diğer taraftan soya fasulyesi vergileri artmadan evvel çiftçiler, Çin’e daha fazla soya fasulyesi, satmışlardı, bu da ikinci çeyrekteki büyümeye yüzde 0.6 artış eklemişti. Yukarıda belirtilen iki adım tekrar edilemeyecekti ve de aslında 2018 ikinci çeyreği sadece yüzde 2.7 kadardı. Kaldı ki, Obama döneminde, ekonomi dört çeyrek boyunca bu veriden daha fazla büyüme yaratmıştı.

Goldman Sachs bu işlerin uzmanıdır ve de derler ki, bu yıl üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 3.3 olacak gibi ve de 2019 sonunda da yüzde 1.5 düzeyine kadar inebilir.

Trump’ın vergi düşürmesi ise yüzde 84 şirketlere ve de yıllık geliri 75 bin dolardan yüksek geliri olan şahıslara fon aktarmış. Tipik bir orta gelirli kişi bu yıl ABD’de 930 dolar daha düşük vergi ödeyecek ama bu avantajının kabaca yarısı ise artan gazolin fiyatları nedeniyle azalacak. Yani özetle Trump’ın yaptıkları normal vatandaşların gelirini artırmayacak! Artırmadığı gibi düşürebilir de! Trump iktisatçıları kandıramaz deniyor!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu