• $15,7907
  • €16,8754
  • 940.248
  • 2380.9
26 Temmuz 2011 Salı

ABD'de Cumhuriyetçiler işi yokuşa sürüyor!

Avrupa krizi bir 'yara bandı' ile şimdilik çözüldü. Gözler şimdi ABD'de... Beklentimiz son dakikada da olsa limitin yükseltileceği...

Avrupa'da liderler Yunanistan'a ilişkin kurtarma planı üzerinde anlaşarak sorunlara bir süreliğine 'yara bandı' çözümü buldular. Ancak Atlantik'in öbür yakasında henüz uzlaşma yok ve çok az zaman kaldı .
ABD'de kamu borç limitine ilişkin yasanın 2 Ağustos'a kadar değiştirilmesi ve kamu borç limitinin yükseltilmesi gerekiyor. Bu konuda geçen hafta uzlaşma konusunda olumlu bir hava vardı. Ancak Başkan Obama ve Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin lideri John Boehner arasındaki görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı. Temelde, Başkan Obama ve Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar vergileri yükseltmek istiyor. Geçen yılki seçimde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler ise  harcamaların ciddi bir şekilde kısılmasını istiyorlar. Demokratlar harcama kısıntısına yanaşmıyor, Cumhuriyetçiler vergi artışına kesinlikle karşı.
Görünen o ki, borç limitinin yükseltilmesi için son tarih olan 2 Ağustos'a kadar politik manevralar devam edecek. Eğer temerrüt ihtimali söz konusu olursa, Cumhuriyetçiler Başkan Obama'yı, Demokratlar da Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçileri suçlamak için cephane biriktirmeye  çalışıyorlar. Başkan Obama ise , borç limiti yükseltilmezse ekonomik felaket ve küresel kriz olacağına ilişkin açıklamalar yaparak Cumhuriyetçileri köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.
Ortada kamu borç limitinin iki aşamada yükseltimesine ilişkin geçici çözüm paketleri de var. Buna göre önce önümüzdeki yıl sonuna kadar yetecek bir artış, daha sonra da 2012'nin Ocak ayında yeniden durum değerlendirmesi yapma planlanıyor.Avrupa'daki sorunun geçici olarak çözülmesinin ardından artık finansal piyasaların gözü kulağı ABD'de. Gelişmeler son derece yakından ve dikkatle izleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşları zaten borç limiti konusunda sorun çözülmezse ABD'nin kredi notunu düşüreceklerini açıklamışlardı.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor