• $17,9663
  • €18,3792
  • 1032.93
  • 2795.06
28 Ekim 2015 Çarşamba

ABD’de bugünlerde neler oluyor?

Kötü haber vermeyi sevmem, felaket tellalı değilimdir ama ABD medyasından gelen sanayi sektörünün durumuyla ilişkili haberler iç açıcı değil.

Amerika’da birçok büyük sanayi firması ve büyük şirketler 2008 global kriz dönemindeki ilk resesyondan sonra, uzun zamandır ilk defa, bugünlerde (yani 2015 içinde) cirolarının ve karlarının beklenmedik şekilde düştüğünü gündeme getirerek, yüksek dozda “ağlaşmaya” başlamışlar .
Üstelik de şu anda yaşanan ekonomik yavaşlamanın önümüzdeki yıla da sarkacak türden ve oldukça kuvvetli i olduğunu da eklemekteler. Özetle, sanayiciler harcamalarını kısmak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. ABD’de medyaya konuşan bir sanayici “Kim ne derse desin endüstriyel ortam bugünlerde gerçekten ve yeniden bir resesyon yaşamaya başladı!”
Caterpillar firması geçen hafta kâr hedefini dramatik boyutta düşürürken, 3M firması ise 1500 işçi çıkaracağını ilan etti ve bu da tüm çalışanlarının yüzde 2 kadarı. Firma birçok üründe bu yıl kâr etmesinin mümkün olmadığını da vurgulamış.
Sanayi şirketleri yöneticileri birkaç cephede birden zorluk yaşadıklarını vurguluyorlar. Mesela enerji fiyatlarının düşmesi petrol ve gaz üretiminde kullanılan “delme” ekipmanlarına olan talebi çok düşürmüş.
Veya ekonomik büyüme Çin veya Brezilya gibi büyük ülkelerde çok fazla yavaşladığı için, onlara ürün satan firmalar, talep kısılmasına, bir de doların değerlenmesi eklenince, çok zorlandıklarını ve küçülmeye başlamak zorunda kaldıklarını söyleyip duruyorlar.
Tabii bütün bunlara bir de FED’in dokuz yıldır ilk defa faiz artırmasından doğabilecek riskler eklenince, işsizlik artmasın ve de faiz artışı yapılmasın diyenlerin seslerini de iyice yükseltmelerine olanak sağlamış.
Burada bahsedilen şirketler ve sanayiciler ufak tefek değil. S%P 500 klasmanındaki firmaların kabaca üçte bir kadarı, yukarda anlatılanların gerçek olduğunu desteklemekteler. Bu firmalar 2015 yılı üçüncü çeyreğinde satışlarının üçüncü çeyrektir peş peşe yüzde 4 civarında daraldığını vurguluyorlar.
Bazı tüketici ürünleri üreten şirketler de (mesela Kimberly Clark) döviz kurlarındaki dalgalanmaların satışlarını yıl sonunda yüzde 25 kadar düşürmüş olacağını söylüyorlar. Johnson and Johnson firması da kur dalgalanmalarının bu yıl satışların büyümesini yüzde 7 azaltacağını deklare ediyor.
United Technologies adlı ve Otis asansörlerini ve Carrier airconditioning cihazlarını yapan firma ABD satışları kötü olmamakla beraber şirketin diğer ürünlerinde kârlarının ya yatay ya da azalır olacağını belirtiyorlar. Üstelik Çin’deki Otis satışları da, 2015 üçüncü çeyreğinde ticari inşaat projeleri durunca yüzde 19 daralmış.
ABD sanayi üretimi 2015 Eylül ayında son iki yılın en düşüğünde ve satılmayan ürün stokları da yüksek.
Biz de bir an evvel bir hükümet kursak iyi olur!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor