• $8,5675
  • €10,1333
  • 495.205
  • 1362.54
5 Ocak 2019 Cumartesi

ABD ve Rusya birbirine vatandaşlarını soruyor!

F.S.B. kodlu Rus Güvenlik Ajansı, ABD’de Novi Michigan’da çalışan Paul Whelan adlı bir ABD’liyi, Rusya’da bir düğün nedeniyle 28 Aralık 2018 tarihinde Rusya’ya gidince tevkif etmiş.

Hiçbir açıklama da yapılmamış. Çünkü Rus tarafı, ABD vatandaşının casusluk yapmak için ülkelerine geldiğini söylüyormuş.

Bu olay 3 Ocak günü, The Wall Street Journal’da açıklandı. Bay Paul Whelan’ın ailesi ise, Whelan’ın casusuluk yapmak için değil, birkaç günlük bir düğün için Rusya’ya gittiğini vurguluyordu. Bay Whelan ise casuslukla hiç alakası olmadığını söyleyip duruyordu. Whelan’ın ABD’de çalıştığını söylediği otomobil şirketi de, Bay Whelan’ın resmi değil, özel bir ziyarette bulunduğunu vurguluyordu.

ABD Elçisi Jon Huntsman ise, geçen çarşamba günü Bay Whelan’ı Moskova’nın Lefortovo adlı hapishanesinde ziyaret etmiş ve destek olmuştu. Durumu Dış işleri Bakanlığı özetleyerek aktarıyordu. ABD Elçisi Bay Huntsman, telefonla da Bay Whelan’ın ailesini aramış ve bilgi de aktarmıştı. ABD yöneticilerine de bilgi verilmişti ama onlar vatandaşlarını teslim almak ve acilen ülkelerine geri götürmek arzusundaydılar.

Çarşamba günü Brezilya’ya bir seyahatte olan ABD Devlet Bakanı Mike Pompeo, Bay Whelan’ın neden Rusya tarafından derhal teslim edilmediğini ve elde tutulduğunu bilmek istiyordu. Ruslardan vatandaşlarının neden el altında tutulduğunu öğrenmek arzusundaydı. Ve de eğer kötü bir durum yoksa da, vatandaşlarını geri götürmek istiyorlardı.

Whelan’ın sorunu aslında Washington ile Moskova arasında kötü bir gerilim olduğu bir dönemde gündeme gelmişti.

Geçmiş yıllarda ABD, Rusya’yı birçok defa, yanlış ve kötü yaklaşım yaptığı için özellikle de 2016 seçimi esnasında cezalandırmıştı ama Kremlin suçluluğu kuvvetle inkar etmişti.

Geçen dönemde de, Rusya vatandaşı Maria Butuna, Amerikan siyasetini anlamaya çalışırken de (kendisi öyle diyor), ABD’de altı ay hapiste kalmıştı. Ruslar ise Bayan Butuna’nın sadece ABD’nin siyasetini öğrenmeye çabalarken, siyasi mahkum ilan edilerek, yanlış nedenlerle elde tutulduğunu, gündeme getirmişlerdi.

Yani Rusya ve de ABD, birbirlerinin vatandaşlarının diplomatik hareketlerine çok meraklılar. Hepsi diğer ülke için, aynı şeyi yapıyor ve söylüyor. Hangisine inanılacak?

<p>Medyascop, Serbestiyet, 140Journos, P24 gibi medya kuruluşlarını fonlayan Cherst Vakfı'nın para k

ABD'li fonun kaynağı belli değil

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor