• $9,5246
  • €11,0494
  • 551.291
  • 1519.25
27 Mayıs 2018 Pazar

ABD ve Kore önce küsüp sonra barıştılar galiba!

Donald Trump, Kuzey Kore’yle görüşme randevusunu iki gün evvel iptal ettikten sonra, cumartesi günü Kim Jong Un ile gene de görüşebileceğini gündeme getirdi. Trump ‘Gene de bir araya gelebiliriz, hatta 12 Haziran’da Singapur’da bile olabilir. Neler olacağını göreceğiz’ dedi. Şaşırmamak gerek!

Her şeye rağmen buluşabileceklerini düşünmeleri hem iyi, hem kötü haber olabilir.

ABD’nin başlangıç pozisyonundaki ekibi, Kuzey Kore’nin tüm nükleer programını tamamen ortadan kaldırması gerek diye düşünüyordu. Kuzey Kore ise nükleer konumdan çıkmak için hazırdı ama her iki tarafın bakış açıları birbirinden çok farklıydı. Öyle görünüyor ki Kuzey Kore konuya yavaş girmek ve adım adım ilerleyerek nükleer sistemi ortadan kaldırmak normal yaklaşım olur diye düşünüyordu.

Ancak hem Trump hem Kim Yong Un toplantı başladığında görüşme odasında yalnız oldukları zamanda görüşmelere başlamaları da aslında daha uygun sayılıyor. Hatta görüşmeden önce, Çin ve ABD, Trump ve Kim’in farklı bakış açılarını birbirlerine aktarmalı. Trump’ın toplantıyı ilk iptal edişinde gönderdiği mektup aslında pek mantıklı değildi. Yani aslında birçok kişi tarafından öldürme uzmanı olarak görülen Kim, sanki tartışmadaki mantıklı kişi oldu!

ABD ve Kuzey Kore dışında olayın sürecinde rolü olan Güney Kore ve de Çin arasında Çin, olayda Kim tarafının daha sert yaklaşmasını tavsiye eden taraf olmuş denilebilir. Çin uzlaşmaya ön teşkil edecek bazı konuları da Kim’e tavsiye etmişti.Trump’ın takımında ise özellikle Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olan ve de aksiliği ABD’de alenen bilinen danışmanı John Bolton olayın kargaşaya dönmesinde önemli bir etken olmuştu.

Gene de Çin, Kuzey Kore’nin yaklaşımını normalleştirmede etkili olacak gibi. Özellikle Çin, Kuzey Kore nükleer programını iptal ettikçe, ABD ‘de Kore Yarımadası’nda askeri yaklaşımlarını kaldırmalı diyor.

Diğer taraftan Güney Kore hükümetinin başındaki Moon Jae In’in araya girmesinin, bu görüşmelerin ileride sonuca varabilmesi için önemli olduğunu da düşünmek gerek. Bazıları ABD ve de Kuzey Kore doğrudan birbirleri ile görüşmeli de deniyor sonuçta! Ama Güney Kore, Kuzey Kore’nin daha sıcak bir konuşma yapmasını karşılayabilecek olan önemli bir kişi. Şu anda henüz görüşme kararı yenilenirken, Güney Kore hükümeti Kuzey Kore’yi sakinleştirmeli. İki Kore’nin konuşması da çözüme katkı yapar.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu