• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
26 Eylül 2014 Cuma

ABD Merkez Bankası'nın acelesi olmayacak!

ABD Merkez Bankası’nın yapacakları konusunda paniğe kapılanlara bir tavsiyem var. Aşağıdaki yazılanları okusunlar ve paniklemeyi bırakıp ölçülü ve mantıklı önlem alsınlar. Çünkü önlem alacak vakit var!

Alan Blinder Princeton’da bir ekonomi profesörü ve daha önce de FED Başkan Yardımcısı idi. Yapısı da Yellen’e çok benzer. Wall Street Journal’da 24 Eylül’de yayınlanan yazısına göre, FED politika belirleyiciler içindeki tutucu parasalcı iktisatçılar kaybettiler ve Yellen duruma tamamen hakim oldu. Charles Plosser adlı muhalif üye istifa etti ve Richard Fischer de yolda!
Yazının kısa özeti aşağıda! Yellen son toplantıda çeşitli dil ve deyiş tarzı değişikliği yaptı ama politika değişikliği yapmadı. Yellen “enflasyon yüzde iki değerin altında” sözünü bir kenara bırakıp “enflasyon yüzde iki değerine daha yakına doğru hareket ediyor” sözüne geçmiş. “İşsizlik yüksek” demeyi de bırakıp, “emek önemli derecede az kullanılıyor “ demeyi de seçmiş. Bu söylemler enflasyondan korkanları rahatlatacak söylemler ama önceliğinin istihdam olduğu belli.

FED DE ZATEN BUNU SÖYLEMEDİ

Aslında Yellen geçen haftaki toplantıda hiç geri adım atmamıştı. İtirazcılar FED politika komitesinin “faiz hadleri şu andaki süper düşük düzeyde önemli bir zaman için kalacaklar” demesini istemiyordular. Yellen tarafı bunu reddetti. İtirazcılar Yellen’in "faizler ekonomi düzeldikten sonra bir süre daha düşük kalacak" demesini de istemiyorlardı. FED de demedi.
Diğer taraftan FED’in para politikası üyelerine gelecekteki federal funds rate denen kısa vadeli faiz beklentilerini sorup bunları zaman içine yayılmış noktalar halinde yayınlaması da dikkatleri çekti. FED içinde bir faiz tahmini kararlılığı yoktu. Beklentiler çok farklı idi. Yellen bu durumu gösterdi. Genelde 2015 yılı sonunda faizlerin sıfırdan yüzde 3 değerine kadar çıkabilmesi bile düşünülebiliyordu. 2016 yılında ise faizde 0.25-0.50 ile yüzde 4 aralığı düşünülüyordu.
FED bazı ilkelerin altını da çizdi. Bilanço küçültülmeden faiz yükselmesi olmayacaktı. FED neler düşündüğünü izleyenler iki adet bilgi verdi.

FAİZ ARTIŞINDA TELAŞ OLMAYACAK

Birincisi FED bol para politikasından çıkarken piyasada çok tartışılan “overnight reverse repurchase agreements” adlı para piyasasında borçlanma yaklaşımını kullanmayacaktı. İkincisi, FED dev portföyünden varlık satışları yapmayı da henüz planlamıyordu. Örneğin bu bağlamda ipoteğe dayalı menkul kıymetler satmayı henüz gerçekleştirmeyecekti. FED ABD Hazine bonolarını satmaktan da hiç bahsetmedi. En ilginç nokta ise FED’in politika komitesi üyelerinin 2015 ortalama reel büyüme tahminin daha önceden yüzde 3.1 düzeyinde olması idi. Şimdi ise ortalama reel büyüme 2015 tahmini yüzde 2.8 düzeyine inmişti. Bu da faizlerin artırılmasında telaş olmayacağı demek.
Şimdi FED içinde ortalama kısa vade faizi tahmini 2015 sonunda ancak 1.25-1.5 arası ve 2015 sonunda da 2.75-3.0 düzeyine geleceği şeklinde.
Özetle ünlü Alan Blinder FED’in faiz yükseltmek için verileri bekleyeceğini ama faiz yükseltmeye karar verdikten sonra da daha hızlı hareket edebileceğini düşünüyor.
Bu durumda bizim de panik yapmamamız gerekiyor! Sakinleşelim!

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi