• $7,416
  • €8,9885
  • 437.505
  • 1467
28 Ağustos 2012 Salı

ABD ekonomisi olumlu sinyal veriyor!

Dün bu sütunda Avrupa'nın ve özellikle Euro Bölgesi'nin sorunlarının büyüdüğünü ve resesyonun geldiğini vurgulayan bazı analizler yaptık, verilere dikkat çektik.
Bugün ise ABD'de son duruma bakıyoruz. Son dönemde ABD ekonomisi de zayıflayan bölgeler içinde anılmakta idi. Ancak ABD'den gelen son veriler ise durumun pek öyle olmadığını gösteriyor.
Aşağıda birkaç önemli bölgeye dair (ABD, Çin ve Euro Bölgesi) PMI denen imalat sanayiİ verilerinin grafiğini gösteriyoruz. PMI satın alma yöneticilerinin verilerinden sağlanan bir endekstir. Markit firması bu endeksi hesaplamakta ve global olarak yayınlamaktadır. İmalat Sanayii PMI endeks değerinin 50 üzerinde olması ekonominin büyüme ve genişlemesi demektir. 50 değerinin altı veri ise durgunluk ve daralmaya işaret eder.
Son 2012 verilerinde ABDİmalat Sanayii PMI endeks değeri 51.9, Çin İmalat Sanayii PMI endeks değeri  47.8 ve Euro Bölgesi İmalat Sanayii PMI endeks değeri ise 45.3! Yani ABD genişlemekte, Çin ve Euro Bölgesi ise daralmakta. Aşağıda durumu zamana yayılmış bir PMI grafiğiyle gösteriyoruz.
Grafikte ABD ile Çin ve Euro Bölgesi İmalat Sanayi PMI endekslerinin nasıl ayrıştığı görülmekte.

"abdekonomisi1.jpg"

Ancak ABD için tek olumlu veri bu PMI endeksi değil. Dayanıklı tüketim malları imalat sanayi sipariş ve teslimat datasının Ocak 2000-Temmuz 2012 arasının grafiği de temmuz ayında rekora ulaşıldığını göstermekte. Yeni siparişler  bir evvelki aya göre yüzde 4.2 artarken, teslimat da yüzde 2.6 artmış. Yeni siparişlerde artışın arkasında Boeing firmasının 260 uçaklık yeni sipariş alması da etkili olmuş. Bir yıllık çerçevede ise siparişler yüzde 8.9 ve teslimat yüzde 7.5 artrmış bulunuyor. Temmuz 2012 ayındaki 274 milyar dolarlık yeni siparişler rakamı 2008 Şubat ayından  bu yana en yüksek değer.
ABD hafif araç yani otomotif satışları ise ağustos ayında son dörtbuçuk yılın en yüksek düzeyine varmış bulunuyor. Hafif araç satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artış var. Mevsimlik düzeltme yapılmış satış verileri aylık 1.07 milyon araç ve yıllık olarak 12.3 milyon araca ulaşmış durumda. Özetle Avrupa resesyona giriyor, Çin durağan ve daralıyor ama ABD bu tür risk taşımıyor.

"abdekonomisi2.jpg"

<h3>Başkan Erdoğan’dan CHP’ye erken seçim yanıtı</h3><p>“2023’E KADAR BEK

27 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Trakya beyaza büründü

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı