• $15,8563
  • €16,6758
  • 931.393
  • 2403.97
30 Nisan 2012 Pazartesi

ABD ekonomisi ivme mi kaybediyor?

Avrupa ülkelerinin birçoğu 2012 yılını eksi büyüme ile ve resesyonda geçirecek. Bu resesyon kervanına en son İngiltere de katıldı. İngiltere ilk resesyonundan çıktıktan sonra 2011 son çeyreğinde ve 2012 ilk çeyreğinde yeniden eksi büyümeye düşerek, ikinci defa resesyona girmiş oldu.
Avrupa'nın yavaşlaması ülkemizin de yavaşlamasını getiriyor. Çünkü Avrupa bizim en büyük ihracat pazarımız ve müşterileriniz sürünürse, sizi de aşağıya çekerler. Kaldı ki kendimiz de 'sentetik balayı' yaşıyorduk ve tasarruf oranını düşürüp, kredi balonu ile ve dış alem tasarruflarıyla (yani borçla) tüketimi de abartmış durumdaydık. Bu nedenle ekonomimizin yavaşlaması zaten acilen gerekiyordu: Acilen ama yumuşak inişle! 
Tabii dünyanın toparlanması için başta Çin ve Hindistan olmak üzere BRIC ülkelerinin ve tüm gelişen ülkelerin büyümelerinin yavaşlamasının da aşırı hale gelmemesi gerekiyor.
Bu bağlamda dünyanın  gidişatı için çok önemli bir ülke de, global üretimin nerede ise beşte birini yapan ve aynı zamanda en büyük tüketim toplumu olan ABD. ABD son yıllarda doğalgaz ve petrol kaynakları bularak ve yeni enerji teknolojileri geliştirerek yavaş yavaş enerjide kendi kendine yeterli hale gelme yoluna girdiği için, enerji fiyatlarının artmasından başka toplumlar kadar etkilenmeyecek. Bu nedenle de resesyondan on bir çeyrek önce çıkmıştı ve 2012 yılını da pozitif büyüme ile kapatacak.
Ancak son günlerde  ABD'den de, peş peşe, özellikle konut sektöründe çok iyi olmayan haberler gelmekte idi. 17 Nisan tarihinde Mart 2011 ayında yeni konut inşaatının yüzde 4.8 yavaşladığı ilan edildi. 19 Nisan tarihinde ise mart ayında mevcut konutların satışlarının yüzde 2.6 düştüğü açıklandı. 24 Nisan tarihinde tek aile evi satışlarının mart ayında yüzde 7.1 düştüğü belirtildi. 24 Nisan tarihinde ise mart ayı dayanıklı tüketim malı satışlarının yüzde 4.2 daraldığı verisi kamu oyuna aktarıldı.
Sonunda 27 Nisan tarihinde 2012 yılı birinci çeyreği için ilk reel büyüme tahmini açıklandı. Bu veri de tahminlerden biraz düşük ama uzun dönem ortalamasından yüksek geldi. Konsensus beklentileri yüzde 2.5 çeyreklik reel büyüme beklerken, veri yüzde 2.2 çeyreklik (ama yıllıklaştırılmış) reel büyüme olarak açıklandı. ABD 11 çeyrektir yani neredeyse üç yıldır peş peşe pozitif büyüme yaşamakta.

ABD 2012 Birinci Çeyrek Reel
Büyümesi (Yıllıklaştırılmış )

"abdeknmsiiiii.jpg"

Büyümeye en büyük katkıyı tüketim harcamaları yapmıştı. Tüketimin büyümeye katkısı yüzde 2 idi (yüzde 2.2 büyümenin 2 puanı!).
Net ihracat büyümeye sıfır katkı yaparken, stoğa üretim de büyümeye yüzde 0.6 katkı sağlamıştı. Önemli bir sektör olan konut inşaatı yatırımının büyümeye katkısı da yüzde 0.4 civarında kalmıştı. Devlet harcamaları kemer sıkılması sonucu büyümeyi yüzde 0.6 daraltan negatif katkı getirmişti. Özel şirket yatırımları da büyümeye yüzde 0.2 negatif katkı yapmış yani aşağıya çekmişti.

ABD 2012 Birinci Çeyrek Reel
Tüketim artışı (Yıllıklandırılmış  % )

"abdeknmsiii2.jpg"

Özetle şu anda eldeki verilerle ABD'nin üçüncü defa QE, yani parasal genişleme yaratması için bir neden ortada yok!

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...