• $8,4404
  • €10,2075
  • 492.851
  • 1441.33
03 Mart 2015 Salı

ABD büyümesi 4. çeyrekte zayıf

Ülkemizde 2013 yılından bu yana ABD Merkez Bankası’nın politika değişikliği yaparak bizi TL’nin değer kaybettiği bir ortama sokacağı korkusu vardı. Hatırlanırsa 2013 Mayıs ayı sonundan beri bu konu nedeni ile tir tir titremekteydik. Ama ABD verilerini yakından izleyenler için ABD ‘nin büyüme durumunun sanıldığı kadar kuvvetli olmadığı ve bu nedenle de dramatik ve acil politika değişikliği yapmanın da kolay olmadığı da gerçek idi . Bu gerçeği sık sık ikaz ettikse ve kötümserleri engellemedik.
Bu yazar ABD verilerini tam izlemeden değerlendirme yapmaz! Bugün ABD’nin dördüncü çeyrek 2014 verilerini değerlendireceğiz. Ancak peşinen söyleyelim. Her ne kadar ABD diğer ülke ve bölgelere nazaran kriz sonrasında daha iyi durumda olsa da, ABD dördüncü çeyrek reel büyümesi aşağıda sergileneceği gibi zayıf denebilecek durumda!

Dört çeyreğin en yüksek artışı
27 Şubat tarihinde ABD 2014 dördüncü çeyrek reel büyümesi tahmini daha evvelki yüzde 2.6 düzeyinden yüzde 2.0 değerine düşürüldü. Bu arada unutmayalım, ABD ‘de çeyreklik büyüme 4 ile çarpılıp yıllık hale getirilerek ilan ediliyor.
ABD verilerinin detayına bakıldığı zaman dördüncü çeyrek reel büyümesine en büyük katkıyı yüzde 2.8 artan özel tüketim harcamalarının yaptığını görüyoruz. Bu artış tüketim harcamalarının, dört çeyrek göz önüne alındığında en yüksek çeyreklik artışı demek. Bu iyi !
Buna karşılık da en düşük katkıyı yapan kalemin ise yüzde 1.2 daralan net ihracat olduğunu da vurgulamak gerek. Son dört çeyreğin üçünde net ihracat daralma sergilemişti. ABD de dış talebe endeksli bir ekonomi başta Avrupa olmak üzere dış talep zayıf! Bu da kötü!
Diğer zayıf olanlar arasında ise bir yandan yüzde 0.3 daralan devlet harcamaları. Diğer taraftan da özel yatırım harcamaları. Özel sektör yatırım harcamaları zaten, son çeyrekte yüzde 0.6 artmış olmasına rağmen, yılın bütününde çok zayıftı. Yatırım harcamaları durgunluğu da kötü!

Büyüme potansiyelden düşük
Stoka üretim de oldukça düşük 0.1 düzeyinde artmış. Üçüncü çeyrekte de stoka üretim yüzde 0 artmıştı.
Sonuçta ABD yüzde 2.5-3 arası bir 2014 büyümesi yaşayacak diye düşünmek gerek. Bu büyüme rakamı da potansiyelden düşük.
Bu nedenle mantıklı bir iktisatçı olan ve bizi uzun zamandır “ Sabırlı olmak lazım!” diyerek , üstelik de son yıllarda dünyayı taşıyan Çin ekonomisinin de büyümesinin yavaşladığı bir ortamda, 2015 yılının ikinci yarısı gelmeden hırpalayacağını pek düşünmüyorum.
Aşağıda ABD büyümesinin grafiği var. Vurguladığım büyüme zayıflığını grafikten de görebilirsiniz!

ABD 2014 Dördüncü Çeyrek Reel Büyümesi

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor