• $31,5268
  • €34,2867
  • 2130.46
  • 8907.65
26 Temmuz 2017 Çarşamba

ABD, Almanya’ya karşı 14 kısım tekmili birden!

The Economist dergisi birkaç haftadır Almanya ile ABD’nin atışmasını tartışmakta.

ABD Başkanı Donald Trump serbest ticaretle ilişkili uluslararası anlaşmaları birer birer iptal etmek niyetinde. Almanya Başkanı Angela Merkel ise mümkün olduğu kadar çok uluslararası serbest ticaret anlaşması yapılmasının uygulanmasını teşvik etmekte.

Trump ekonomi konusunda oladukça cahil. Almanya yılda 300 milyar dolar dış ticaret fazlası vermekte. Dünyada bu konuda birinci.

İkinci Çin ise 200 milyar dolar dış ticaret fazlası vermekte.

Trump Almanya'nın ABD’ye otomotiv ihracatını yasaklamayı düşünüyor. Almanya ise çok tasarruf eden ve az harcayan bir ülke. Dış ticaret fazlası demek, ulusal tasarrufun, ulusal yatırımdan ve tüketimden fazla olması demek. Almanya’nın tasarruf fazlası Alman şirketleriyle Alman işçi sendikaları arasında anlaşma olmasının da sonucu. Ücretler pek artmıyor. Bu anlaşma 1990'lı yıllardan bu yana Alman ihracat ürünlerinin satışta dünya rekortmeni olmasını sağlamış. Almanya çalışanlarının sınırlı tutulan ücretlerle çalışması Almanya’nın az ithalat yapması da demek.

İsveç, İsviçre, Danimarka ve Hollanda da, Almanya kadar olmasa da ihracat fazlası olan ülkeler. Almanya’nın cari denge fazlası GSYİH sayısının yüzde 8 kadarı. İtalya, Yunanistan ve de İspanya ise peşpeşe büyük açıklar verdiklerinden ekonomik kriz döneminde sorun yaşayan ülkeler.

Tabii eğer Çin gibi Almanya’da da ücretler artarsa , ticaret fazlası erimeye başlar. Ama Almanya bu konuda çok dikkatli. Almanya’da ücretler bu yıl son iki yıldan yüzde 2.3 daha az artmış. Bu durumda Almanya dış ticaretinin azalması yıllar alır.

Alman Hükümeti'nin biraz daha fazla harcama yapması gerekiyor ki tasarruf fazlası azalsın. Aslında Almanya’da okul binaları ve de yollar da oldukça fazla yenilenmeye ihtiyaç duymakta. Almanya’da kadınların da işte çalışma oranının artırılması gerekiyor.

Tabii Almanya’da aşırı tasarrufun bir sorun olduğu düşünülmüyor. Ancak Angela Merkel ve de arkadaşlarının da, bir süre sonra aşırı tasarrufun da kendi ülkeleri için bir zayıflık haline gelmesi gerçekleşecek sözünü anlamaları gerekiyor.

Merkel’in serbest ticareti desteklemesi doğru bir yaklaşım. Ama bir süre sonra tasarruf fazlası olan ülkelerin de sorun yaşadığını, Merkel ve ekibi de anlamak zorunda.

Yarın devam edeceğiz.

<p>Daha önce yaban hayatıyla ilgili birçok video çeken 47 yaşındaki Tutar, son olarak Gümüşhane dağl

Yaban keçileri ve ayılar böyle görüntülendi

Belçika'dan Gazzelilere yardım malzemeleri

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı