• $15,8958
  • €16,8142
  • 928.557
  • 2394.83
19 Aralık 2011 Pazartesi

AB sorunlarına farklı bir bakış!

Bu hafta sonu kötü haberlerle başladı. Önce Fransa ile İngiltere alenen savaşmaya başladılar. Arkasından Fransa'nın rating notunda hal ve gidiş durağandan eksiye düşürüldü. Arkasından Belçika'nın rating notu iki basamak indirilerek Aa3 derecesine getirildi. Macaristan ise IMF'ten protesto yedi, ilişkileri donduruldu. Yunanistan'a yardımın verilmesi gecikiyor çünkü verilen sözlerin yerine getirilmesi gecikiyor. Euro ise zaten değer kaybetmişti. Bunlar hep 9 Aralık'taki çözüm girişimi konusundaki endişelerin ortalığa aksetmesi.
Bu arada euro tek para sisteminin federal yapı olmaması nedeniyle tökezleyeceğini yıllar önce ilk gündeme getiren iktisatçı olan Harvard Üniversitesi'nden ünlü Martin Feldstein da Wall Street Journal'a bir makale yazarak, moralleri bozan bir değerlendirme yaptı. Aşağıda onun analizinin özetini bulacaksınız.
Profesör Feldstein'a göre 9 Aralık euro çözüm zirvesi iki başarısızlıkla sonuçlandı. Birincisi Merkel'in birinci hedefi olan Avrupa'da siyasi entegrasyon sağlanamadı. İkincisi de euro bölgesi ülkelerinin kamu borç senetlerinin faizlerinin düşmesi sağlanamadı, çünkü siyasiler faizleri sadece maliye politikasında birlik ve siyasi entegrasyonun sağlayabileceğini ilan etmişlerdi.
Merkel, Sarkozy ve H. van Rompuy krizi Avrupa'nın entegrasyonu şeklindeki siyasi hedeflerine ulaşmak için kullanma planı yapmışlardı ama bunu becerememeleri faizlerin düşmesine engel değil tabii. Ancak, İtalya, İspanya ve diğerlerinin faizlerinin inmesi tek tek ülkelerin alacakları bütçe ve borç önlemleriyle gerçekleşebilir duruma geldi.
İtalya yatırımcıları uzun vadede ikna edebilir, çünkü aslında lehine bir durumla karşı karşıya. Bütçe açığı şu anda yüzde 4 oranında. Yeni hükümet işgücü piyasasında reformları gündeme getirir ve yatırım teşviklerini devreye sokarsa, büyüme oranını yüzde 2 oranı düzeyine çıkartabilir ve bu gelişme 15 yıl içinde borçluluk oranını yüzde 60 oranının altına indirebilir.
Ama İtalya ile Yunanistan'ı aynı sepete koymak doğru olmaz. Siyasilerin 'İtalya'yı kurtarmak için Yunanistan'ı kurtarmak gerekir!' söylemi yanlıştır. Yunanistanın bütçe açığı oranı yüzde 9, cari denge açığı yüzde 8 ve ekonomi geneli de yüzde 5 hızla daralmakta. Yunanistan'ın bütçeyi kontrol altına almak, borcu stabilize etmek ve özel yatırımcıları ülkeye geri getirmek şansı hiç yok. Almanya'nın ve IMF'in kalıcı 'kölesi' olmak yerine euro bölgesini terk edip, daha rekabetçi bir drachma'ya geri dönmeleri daha akıllı bir yaklaşım olur.
Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi'nin Fransızların teklifi olan Merkez Bankası'nın İtalya ve İspanya bonolarını satın alarak faizleri düşük düzeyde tutması teklifi Masticht Anlaşması ile tesis edilmiş olan Avrupa Merkez Bankası kurallarına aykırı olurdu. Ama daha da önemlisi İspanya ve İtalya siyasilerinin sorunlara çözüm getirmek için gayretlerini ortadan kaldırırdı ve daha büyük mali sorunların yolunu açmış olurdu. Aynı zamanda uluslararası çevrede Avrupa Merkez Bankası'na olan güveni yıkar ve böylece euroyu da iyice güçsüz hale getirirdi.
Bay Draghi bankalara sağlam özel teminatlar karşılığında kredi vererek, özel kredi piyasasını ayaklandıracağını açıklamalı. Ama bankalar aynı zamanda teminat karşılığı aldığı özel fonları yeni kamu bonoları almak için kullanmamalı. Aynı şekilde IMF'in Avrupa Merkez Bankası'ndan yapılacak mevduatlar karşılığında İtalya ve İspanya bonoları alacağı önerisine de hayır denmeli.
Fakat eğer özel yatırımcılar önümüzdeki 12 ayda vadesi dolacak 300 milyar euroluk İtalya bonosu almayı reddederlerse ne yapılmalı? Burada da şanslı bir durum var, bütçe açığı için sadece 40 milyar euro yeni borçlanma gerekiyor, gerisi eski borçların, vadeleri doldukça yenilenmesiyle karşılanabilir.

MERKOZY YANLIŞ YOLDA
İtalya'da bir opsiyon da zaten İtalya'nın mali durumunu yakından izleyen IMF'e yanaşmak. IMF de gerekli finansmanı mali şartları ağırlaştırmadan sağlamalı. Bu gerçekleşmezse de, İtalya harcamaları kısıp, vergileri artırıp, bütçe açığını düşürüp, vadesi dolan borcu nakit yerine yeni bonolarla karşılamalı.
 Merkozy yanlış yolda olduklarını görmeli. Avrupa ancak, tek tek ülkelerin fiskal reform yapmasıyla ve yeniden fiskal birlik kurma ve siyasi entegrasyon gerçekleştirme çabasından vazgeçildiği takdirde kurtulabilir.
Bu dikkatle okunması gereken bir analiz... Martin Feldstein, yukarıda belirttiğimiz gibi, tek paraya geçilirken, federal yapısız tek para sistemi kurulduğunda işlerin yürümeyeceğini en önce açık ve seçik söyleyen kişiydi!

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama