• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Aralık 2014 Salı

72.5 milyar $‘lık referandumda kazanan yine ‘mantık‘ oldu

İsviçre'deki altın referandumunda 'hayır'cılar kazandı. Sonuç 'evet' çıksaydı, ülke MB'si 72.5 milyar dolarlık altın almak zorunda olacak ve fiyat ciddi oranda yükselecekti. Fakat tersi oldu, altın 40 dolar birden düştü.

İsviçre doğrudan demokrasiyle yönetilen bir ülke. Bu ülkede yeterince vatandaş kendilerini destekleyen belli sayıda başka destekçi vatandaşlar bulduklarında her konuda referanduma gidebilirler. Referandumda da yeterince oy alındığı takdirde, hükümet de üç yıl içinde referandumu geçen vatandaş talebini kanun haline getirmek mecburiyetinde. Referanduma gidebilmek için de sadece 100 bin oy gerekli. Kararın kanunlaşması için vatandaşların çoğunluğu ve kantonların yarısının kabulü şart.

ÖNERİ: REZERVLER YÜZDE 20 OLSUN

Pazar gün üç konuda referandum yapılacaktı. Birincisi, bir grup tutucu vatandaş ülkenin parasının altına bağlı olması gerektiğini ve bu nedenle Merkez Bankası'nın altın alarak ülkenin parasının değerini koruması gerektiğini, bu nedenle de ülkenin altınının, toplam döviz rezervlerinin yüzde 20 kadarı oluncaya kadar Merkez Bankası tarafından artırılmasını ve tüm altınların da yabancı ülkelerde değil, salimen İsviçre’nin kendisinde saklanmasını sağlamaya çalışıyorlardı.

YABANCI ZENGİNE EK VERGİ DE VARDI

İkincisi, ülke dışından göçmen alınmasında daha seçici ve katı olunması ve yabancıların ülkeyi doldurmasının engellenmesi talep ediliyor, bugünkünün dörtte üçü kadar göçmen kabul edilmesi isteniyordu. Üçüncüsü, ülkenin yerleşik zengin yabancılardan daha fazla vergi alması talep ediliyordu. Halbuki bir vergi cenneti olmak, dünyanın sermayesini İsviçre’ye aktaran ve refahı sağlayan mekanizma idi.

BİN 500 TON ALTINA EŞDEĞER ALIM

Referandum öncesi yapılan tüm anketlere göre bu kararların aslında çoğunluk tarafından kabulü zordu ama piyasa açısından en önemlisi olan İsviçre’nin altın stokunu arttırması kararı almasıydı. Çünkü İsviçre bu karar referandumda kabul ederse 70 milyar İsviçre Frangı karşılığı 1.500 ton altın almak zorunda kalacaktı. Bu kabaca 72.5 milyar dolarlık altın alımı demekti ve altının global değeri de yukarı doğru oynardı tabii.

Dünyanın sekiz aylık üretimi

Bu miktar bugünkü fiyatlarla ve kurlarla kabaca dünyanın tüm bir yıllık altın üretiminin üçte ikisi kadar bir miktar demekti. İsviçre’nin altın rezervleri de zaten global çapta sıralama yapıldığında yedinci gelmekteydi, ve Merkez Bankası bu kadar ek altını da beş yıl içinde almak ve bunun için de ülkenin diğer bazı varlıklarının yüzde 8 kadarını vermek zorunda kalacaktı.

Frank, euroya karşı % 20 değerlendi

İsviçre 1990’lı yıllarda çok aşırı altın tutuyordu. Altın rezervleri yıllık ithalatının yüzde 25 kadarıydı. İsviçre o günlerde altınlarının yarısı olan 1.300 ton altını satmıştı. Son 2009 finansal krizinde İsviçre Frangı, 2010-2012 arasında dış âlem kriz dışında kalan İsviçre’nin parasını depolamaya başladığından değer kazanmıştı. Euroya karşı da yüzde 20 değerlenme olmuştu. Bu da İsviçre’nin ihracatını engelliyordu. Bu nedenle İsviçre Merkez Bankası yabancı para satın alarak kendi parasının aşırı değerlenmesini engellemeye çalışmıştı.

Tutucu ekonomi kaybetti

Sonuç : Pazar öğleden sonra referandum sonuçlandı, yüzde 48 katılımla yüzde 78 ret oyu gerçekleştiği İsviçre televizyonundan ilan edilen ilk sonuç. Bir kere daha 'tutucu ekonomi politikaları' kaybetti; 'Mantık' kazandı!

400 milyar dolarlık döviz topladı

2010 yılından 2014 yılına kadar 400 milyar dolarlık yabancı para satın alan İsviçre Merkez Bankası toplam rezervini 530 milyon dolara çıkarmıştı ve altın rezervi de döviz rezervinin yüzde 7-8 kadarına inmişti. Referandumda 'evet' oyu verilirse de İsviçre Frangı daha da değerlenme riskine girecek, ve bono olarak tutulan döviz rezervlerini satıp, getirisi olmayan altına geçmeye mecbur kalacak, Merkez Bankası da ziyan edecekti.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak