• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
12 Mayıs 2018 Cumartesi

2018 Nobel Edebiyat Ödülü verilmeyecek!

Geçtiğimiz hafta sonu, normalde İsveç Edebiyat Nobeli Paneli’ni verenler bu yıl ödülü dağıtmayacaklarını ama gelecek yıl iki ödül birden vereceklerini açıkladılar.

Nedeni ödüle layık kimse olmaması değildi, panelde kavga olduğu ve de kavganın temel nedeninin ‘istismar’ olmasıydı.

İsveç Nobel Akademisi 2018 ödülünü gelecek yıla kadar tehir edeceğini açıkladı. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa, Nobel ödülü bir yıl verilmeyecekti. Açıklamalara göre İsveç Akademisi’ndeki kriz ödülün verilmemesine yol açmıştı. Gelecek yıl iki adet ödül verilecekti. Bu karar Nobel Ödülü'nün uzun vadeli şöhretinin tehlikeye girmemesi için alınmıştı.

Bilindiği gibi cinsellik sorunları ortaya çıkarılırken ‘Me Too’ yaklaşımı diye bir yeni tabir ortaya çıkmıştı. Kadınlar kendilerine yapılan tecavüzleri artık açığa çıkarmaya başlamışlardı.

Kasım ayında bir İsveç gazetesi, 18 kadının Jean Claude Arnault adındaki, İsveç Akademisi’ne yakın, bir fotoğrafçı kişinin, kendilerine tecavüz ettiğini açıklamışlardı.

Bay Arnault, Nobel Akademisi’nin fotoğrafçısıydı. Karısı Katerina Frostenson ise akademi personelinin arkadaşlarındandı. Bay Arnault sanat çevresine yakınlığı nedeniyle kadınları zorluyordu. Arnault’un eşi ise Stockholm’deki akademiden de destek alan Forum adlı kurumun da sahibiydi. Bay Arnault hakkındaki tecavüz iddiaları yirmi yıl kadar geriye gidiyordu.

Bazı sorunlar Stockholm ve Paris’teki ve akademi tarafından sahip olunan kurumlarda çalışan bir sekreter bayan tarafından gündeme getirilmişti. Bayan sekreter Sara Danius ise grubun Bay Arnault sorununu ve Bay Arnault ve de Forum konulu sorunları, akademinin bir hukuk firması kanalıyla gündeme getirmişti.

Bu arada durumu açıklayan Bayan Sekreter Dara Danius, Bay Arnault ve de Forum’un getirdiği sorunları ortaya çıkarınca da kurumdan uzaklaştırılmaya kalkınıldı. Fakat bir adamın sorunları nedeniyle sorunsuz bir kadının uzaklaştırılması da kabul edilebilir bir şey değildi ve karar sonunda değiştirildi.

Akademinin 18 üyesi, Bayan Frostenson’un işten alınmasını ve de Bayan Danius’un, gerçek bir durumu açıklaması nedeniyle yeniden işe atanmasını talep etmişler. Yani sonunda hak yerini bulmuş. Çapkın fotoğrafçı ise hakkındaki ithamları henüz kabul etmiyormuş, inkara devam ediyormuş! Ama İsveç Nobeli de, bir yıl ‘çapkın’ fotoğrafçının kurbanı olmuş.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler