• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
20 Aralık 2015 Pazar

2015 4. çeyrek reel büyüme tahmini

BETAM yani Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, her çeyrekte TÜİK ülkemizin reel büyüme gerçekleşmesini ilan etmeden evvel erken bir büyüme tahmini TÜİK gerçekleşmeyi açıklamadan evvel de erken bir ekonomik beklenti analizi görebilmekte. Bu hafta da 18 aralık tarihinde BETAM araştırmacıları S.Gürsel, M. Durmaz ve M. Kökkızıl ilk dördüncü çeyrek ilk erken büyüme tahminini açıkladılar.

Büyük ölçüde ekim ayı verilerine, yani öncü göstergelere dayanarak yapılan tahmin için mevsim etkilerinden ayıklanmamış veriler kullanılıyor. 2015 yılı dördüncü çeyrek ilk tahmini 0.5 olarak bulundu. 2014 yılının dördüncü çeyreğine göre yıllık tahmin ise yüzde 4.8 olarak bulunuyor. Özel yatırımlar ve kamu kesiminin büyümeye pozitif ama sınırlı katkı yapması bekleniyor. Ayrıca üçüncü çeyreğin aksine dördüncü çeyrekte net ihracatın büyümeye negatif katkı yapacağını düşünülüyor. Cari açık /GSYİH oranı ise altın hariç yüzde 5.3 olarak tahmin ediliyor. Tahminin özeti aşağıdaki tabloda görülüyor.

Ekim ayında bir önceki aya göre Sanayi Üretim Endeksi sadece yüzde 0.1 arttı. Ekim ayında bir önceki aya göre tüketim malı ve dayanaklı tüketim malı imalatı sırasıyla yüzde 10.3 ve yüzde 4.2 arttı. Dayanıksız tüketim malı imalatı ise ayni dönemde benzer şekilde 4.2 artış sergiledi. Ekim ayında yüzde 8.6 artan Tüketici güven endeksi Kasım 2015 ayında yüzde 22.1arttı. Özel tüketim vergisi gelirleri de kasım ayında yüzde 8.3 arttı. Üçüncü çeyrekten dördüncü çeyreğe en büyük artışın özel tüketimden kaynaklanması bekleniyor.
Üçüncü çeyrekte net ihracat büyümeye yüzde 1.3 katkı yapmıştı. Dördüncü çeyrekte ise net ihracatın büyümeye negatif katkı yapması bekleniyor. Altın hariç reel ihracat yüzde 1.0 oranında artarken reel ithalat ise 5.8 oranında arttı. Bu eğilimler kasım ve aralık aylarında tekrar ederse de net ihracat çeyreklik büyümeyi aşağıya çekecek.
Dördüncü çeyrekte yatırım göstergelerinde zıt yönlü gelişmeler gözlemleniyor. Binek olmayan otomobil üretimi ekim ayında yüzde 3.7 arttıktan sonra kasım ayında yüzde 2.2 oranında azaldı. Gene de özel yatırımlar büyümeye pozitif ama sınırlı katkı yapacak.
Sıkı maliye politikası da devam etmekte, ama kamu harcamaları da dördüncü çeyrekte pozitif ama sınırlı katkı yapacak.
Sonuçta, tahmin dahil dört çeyreğin büyüme oranları birbirine eklendiğinde, 2015 yıllık büyüme oranının yüzde 3.8 düzeyine çıkacağı düşünülüyor. 2014 büyümesi ise yüzde 2.9 olarak gerçekleşmişti.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı