• $13,469
  • €15,2575
  • 799.865
  • 1945.07
5 Eylül 2014 Cuma

2014 'İnsani Gelişme Raporu' sonuçları

Küresel lansmanı kısa süre önce yapılan 2014 İnsani Gelişme Raporu (aslında 2013 sonuçlarını içeriyor) Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Birleşmiş Milletlerin Türkiye’de yerleşik Koordinatörü ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Temsilcisi Kamal Malhotra’nın katılımıyla 3 Eylül’de Ankara’da tanıtıldı. Bu rapor tüm gelişen ülkeleri son derece ilgilendirmesi gereken bir araştırmanın sonuçlarını özetliyor.

Gelişen ülkelerde gelir bazlı yoksulluk ölçümlerine göre, 1.2 milyar insan günde 1.25 ABD Doları ya da çok daha az parayla geçiniyor.
Ancak, UNDP’nin Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi’nin son verileri, 91 gelişmekte olan ülkede yaşayan yaklaşık 1.5 milyar insanın sağlık, eğitim ve yaşam standartları alanlarında tekrar eden yoksunlukları nedeniyle yoksulluk içinde yaşadığını gösteriyor.
Üstelik yoksulluk genel anlamda azalıyor olsa da, yaklaşık 800 milyon insan, herhangi bir ani zorluğun ortaya çıkması durumunda yoksulluğun pençesine düşme riski altında bulunuyor.
UNDP Başkanı Helen Clark, rapor ile ilgili yaptığı özel bir açıklamada, “Kırılganlıklar etkin bir şekilde ele alınırsa, tüm insanlar kalkınma konusundaki ilerlemelerden eşit bir şekilde faydalanma fırsatı bulur ve böylece insani gelişme giderek daha adil ve sürdürülebilir hâle gelir” demiş. Rapor, kırılganlık konusuna yeni bir bakış açısı da kazandırıyor ve yoksulluğa karşı dayanıklılığı güçlendirmek için yöntemler sunuyor.
Norveç birinci, Nijer son sırada
İnsani Gelişme Endeksi (kısaca İGE) sıralamalarında, en altta ve en üstte bulunan ülkeler bu sene de aynı kaldı. Norveç, Avustralya, İsviçre, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri bu yıl da başı çekerken; Sierra Leone, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Nijer listenin sonlarında kalmaya devam ediyor.
İnsani gelişme alanında elde edilen genel kazanımlara karşın, 2008-2013 yılları arasında yaşanan global krizde tüm bölgelerdeki ilerleme 2000-2008 yılları arasındaki ilerlemeye oranla hız kaybetti. Arap ülkelerinde, Asya ve Pasifik bölgesinde, Latin Amerika’da ve Karayipler’de, İGE’nin ortalama yıllık büyüme oranı aynı dönemlerde kıyaslandığında da yarıya düştü. Bu yıl İGE değerlerindeki en ciddi düşüşler; süregelen çatışmaların gelir seviyelerinde azalmaya neden olduğu Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya ve Suriye’de yaşandı.

Raporda Türkiye

Bu seneki verilerde sıralamaları etkileyen çok önemli değişiklikler yapıldı.
Türkiye’nin 2013 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) değeri ise 0.759 oldu. Bu değerle Türkiye, yüksek insani gelişme kategorisinde yer aldı ve 187 ülke ve bölge arasında 69. oldu. 2013’te verilerde yapılan değişiklikler göz önüne alındığında, ve 2012 ile kıyaslandığında Türkiye’nin sıralanmasında gerçek anlamda bir değişiklik olmadı. 2013 yılı verilerine ve hesaplama yöntemlerine göre Türkiye, 2012 İGE sıralamasında da, 187 ülke ve bölge arasında 69. sıradaydı.
1980 ve 2013 yılları arasında Türkiye’nin İGE değeri 0,496’dan 0,759’a yükseldi. Bu da, toplamda yüzde 53’lük, yıllık bazda ise ortalama yüzde 1.30’ luk bir artış anlamına geliyor.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar