• $8,3205
  • €10,1126
  • 498.651
  • 1454.25
21 Aralık 2013 Cumartesi

2013 yılı reel büyümesi yüzde 4.1 olabilir!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam” araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2013 yılı dördüncü çeyrek büyümesi erken tahmini ve 2013 yılı bütünü için büyüme tahminlerini açıkladılar. Araştırmalarının özetini aşağıya alıyoruz.

Dördüncü çeyrek (2013 ekim, kasım ve aralık ayları) ile ilişkili bazı veriler açıklanmıştı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında düştü. İhracat miktar endeksi yüzde 3,7 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 2,8 artış gösterdi. Ekim ayı sanayi üretim endeksi bayram etkisiyle azaldı. Kasım ayında bu düşüşün telafi edileceğini tahmin ediliyor.

Son çeyrek için yapılan ilk tahminler GSYH’da yatay bir seyre işaret ediyor. Tüketimde ılımlı artışın devam edeceğini, yatırımların ise yatay seyredeceği öngörülüyor. Net ihracat ise artan ithalat etkisiyle yeniden negatife dönmüş görünüyor.

YILLIK BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 4,1

Betam’ın son çeyreğe dair ilk büyüme tahminleri çeyrekten çeyreğe büyümenin yüzde 0,1, önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyüme oranının da yüzde 4,5 olacağı yönünde. 2013 yılı tümü için büyüme tahmini ise yüzde 4,1.
Ekim ayı cari açığı 2,9 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 12 aylık toplam $60,9 milyar dolara yükseldi. 2013’ün üçüncü çeyreği sonunda yüzde 7,2 olan cari açığın GSYH’a oranının yıl sonunda yüzde 7,4’e çıkacağı da tahmin ediliyor.
Yeni açıklanan 2013 yılı üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 4,4 ile Betam’ın erken tahmini olan yüzde 5,1’in altında, piyasa beklentisinin ise üzerinde geldi.

Üçüncü çeyrek için daha önceki “Betam” tahmini ve gerçekleşme arasında oluşan fark kamu harcamalarındaki beklenmedik düşüşten kaynaklandı. Kamu harcamaları ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 6,6 azaltıldı ve bu tercih büyümeyi 1,0 yüzde puan düşürdü.
Üçüncü çeyrekte net ihracatın ve tüketimin katkısı beklendiği gibi pozitif oldu. Yatırımlarda ılımlı artış devam etti. Cari açık ise üçüncü çeyrek sonunda öngörüldüğü gibi yüzde 7,2 oldu. Son çeyreğe ilişkin ilk veriler karışık sinyaller veriyor. Sanayi üretimi ekim ayında azalmış olsa da bunun ağustos ayında olduğu gibi bayram etkisi olduğunu ve kasım ayında telafi edileceğini düşünmek doğru olur. Ekim ayında ihracat miktar endeksinde görülen düşüş ise ekonomik görünümü olumsuz etkiliyor. İthalattaki artış ise ağırlıklı olarak ara malı ithalatından kaynaklanıyor.

SON ÇEYREKTE YAVAŞLAYABİLİR

Son çeyreğe ilişkin olumlu gelişmeler ise kapasite kullanımı (KKO) ve güven endekslerinde görülen artışlar. Üçüncü çeyrekte, çeyrekten çeyreğe büyüme yüzde 0,9 ile ikinci çeyreğe kıyasla (yüzde 2,0) yarı yarıya yavaşladı. Son çeyrekte büyüme hızının bir miktar daha yavaşlayabileceği öngörülüyor.
Ancak son çeyrekte ekonomi üçüncü çeyreğe göre hiç büyümese bile, yıllık büyüme baz etkisiyle yüzde 4’ü geçebilir. Bu durumda yıllık büyüme oranı OVP hedefi olan yüzde 3,6’nın üzerinde gerçekleşebilir.

<p>Piyasalar haftaya nasıl başladı? Altın fiyatları neden  yükselişte? Kademeli  normalleşmenin ekon

Kademeli normalleşmenin ekonomiye etkisi nasıl olacak?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı