• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Ağustos 2015 Salı

2. çeyrekte tüketim, yatırım ve net ihracat!

Dün TUİK tarafından 10 Eylül tarihinde resmen yayınlanacak olan 2015 yılı ikinci çeyrek reel büyümesinin, BETAM araştırmacıları Z.İmamoğlu ve B. Soybilgen tarafından 19 Ağustos tarihinde yapılan “erken tahminini” bu sütuna aktarmaya başladık. Dün incelediğimiz sanayi üretiminin Mayıs ayında düştükten sonra Haziran ayında artarak kayıpları fazlası ile telafi ettiğini gündeme getirdik. Bugün ise tüketim, yatırım ve net ihracat konusunda 2. Çeyrek gelişmelerini özetleyeceğiz.

Özel tüketim pozitifte

Haziran ayında bir önceki aya göre dayanıksız tüketim malı imalatı, dayanıklı tüketim malı imalatı ve tüketim malı ithalatı sırasıyla yüzde 1,1, yüzde 13,3 ve yüzde 9,9 arttı. Temmuz ayı verilerine göre ise, tüketici güven endeksi aylık bazda yüzde 2,7 azaldı. İkinci çeyrek verilerine genel olarak bakıldığında ise dayanıksız tüketim malı imalatı, dayanıklı tüketim malı imalatı ve tüketim malı ithalatının sırasıyla yüzde 2,5, yüzde 6,6 ve yüzde 1,9 arttığını görülüyor. Buna karşılık tüketici güven endeksi ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,8 azaldı. Ama özel tüketim harcamalarının gene de ikinci çeyrekte büyümeye pozitif katkı yapacak!

İkinci çeyrekte yatırım malı ithalatında güçlü artış

Haziran ayında bir önceki aya göre yatırım malı imalatı ve Sanayi üretim endeksi sırasıyla yüzde 5,1 ve yüzde 2,4 artarken yatırım malı ithalatı yüzde 9,1 azaldı. Temmuz ayı verilerine göre ise reel kesim güven endeksi aylık bazda yüzde 1,4 arttı. Çeyreklik veriler incelendiğinde yatırım malı ithalatı ve SÜE'nin ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 7,1 ve yüzde 1,6 artış gösterdiği görülüyor. Buna karşılık aynı dönemde ise yatırım malı ithalatı ve reel kesim güven endeksi yüzde 1,4 ve yüzde 1,2 azaldı. Yatırım malı ithalatındaki artışa paralel olarak 2. çeyrekte özel yatırım harcamalarının da bir önceki çeyreğe göre artması bekleniyor.

Net ihracat 2. çeyrekte negatif

TÜİK’in açıkladığı mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ihracat ve ithalat miktar endekslerinde haziranda bir önceki aya göre ihracat miktar endeksi yüzde 6,0 artarken, ithalat miktar endeksi yüzde 1,4 azaldı. Altın hariç reel ihracat ve ithalat da sırasıyla yüzde 7,4 ve yüzde 3,8 arttı. İkinci çeyrek genelinde ise ihracat miktar endeksi ve ithalat miktar endeksi yüzde 4,9 ve yüzde 1,4 azaldı. Altın hariç reel ihracat ve ithalat da sırasıyla 0,9 ve yüzde 1,3 arttı. İhracattaki zayıflık nedeniyle ikinci çeyrekte net ihracatın büyümeye negatif katkı yapmasını bekleniyor.

Cari açık düşmüyor

Ocak-Haziran döneminde cari açık dalgalı bir seyir izlemekle beraber ciddi bir düşüş göstermedi. Geçtiğimiz yıllarda talepteki yavaşlama ile gerilemeye başlayan cari açığın bu yıl içerisinde petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak önemli ölçüde azalması bekleniyordu. Ancak yılbaşında Avrupa Merkez Bankası’nın miktarsal genişlemeye gitmesi sonucu düşen Euro/Dolar paritesi Türkiye ihracatını olumsuz etkiledi. İhracatın hızla düşmeye başlaması, gerileyen enerji ithalatının cari açık üzerindeki olumlu etkisini sildi. Böylece Ocak-Haziran dönemi arasında cari açık 45 milyar dolar civarında seyretti. GSYH’ya oran olarak ise 2014 yıl sonunda olduğu gibi yüzde 5,8’de kalmaya devam ediyor . Altın hariç cari açıkta ise dikkat çekici bir artış gözlemleniyor. Altın hariç cari açık yıl sonunda yüzde 5,3’ten ilk çeyrek sonunda yüzde 5.5 düzeyine çıkmıştı. İkinci çeyrek sonunda ise yüzde 5.9 düzeyine çıkacağı tahmin ediliyor.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi