• $13,5658
  • €15,3825
  • 772.093
  • 1809.65
17 Şubat 2017 Cuma

Türk futbolu sahada yoktu

Kağıt üstünde Fenerbahçe, Rusya'da oynayacağı maça Manchester United'ın puanla üstünde ve grup birincisi olarak gitmişti. Diğer taraftan da Rusya Ligi'nin beşincisi Krasnodar, grubunda averajla ikinci olmuş bir takımdı. Ve kağıt üzerinde Fenerbahçe'nin bu maçta, bir şeyler yapabilmesi gerekliydi.

Ama daha 4. dakikada rakibin ilk hücumunu seyrettik ve golü de yedik. Bundan sonra çok büyük bir futbol taktiği olmayan ama koşan, çabalayan, gayretli ve istekli bir Rus takımı, bize koca ilk devrede tek pozisyon bile vermedi. 37. dakikada az daha ikinci golü yiyorduk. İlk devreye baktığımız zaman gördüğümüz şuydu: Bizim orta sahamız yoktu. Savunma da bile zorlanıyorduk. Zaten yıllardır Fenerbahçe'nin oyun kurucu da yoktu. Bu nedenle hücum organizasyonumuz son derece zayıftı. Ama ilginçtir ki; savunmada da çok kolay geçiliyorduk. Çünkü bizden daha gayretli ve daha çabuktular.

Üstelik genelde hakemlerden şikayet ederiz. Ama bu sefer gerçekten hem iyi bir hakem hem de iyi bir insana düşmüştük. 60. dakikaya kadar kıpırdamadık bile… 60'tan sonra Ozan ve Fernandao, Sow ve Emenike'nin yerine oyuna girdiler. Son 20 dakikada bir gol atmak ümidiyle, daha fazla hücum çabası gösterdik. Ama onların savunmasını bozacak, bir organizasyonumuz yoktu. Gerçi 1-0'lık mağlubiyet, büyük bir mağlubiyet değildir. Biraz daha gayretli oynarsak, biz de bir gol atabiliriz. Ama Fenerbahçe'nin ikinci maçı çok ciddiye alması lazım… Çünkü Türk futbolunu temsil ediyorlar. Bu iyi niyetli oyunculardan kurulu, çok koşan Rus takımına karşı eğer İstanbul'da da yenilirsek, 'Futbol' diye bir sohbetimiz kalamaz.

Şimdi gelelim; Fenerbahçe'nin Türkiye'deki maçlarda göze çarpan oyuncularına… Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe'nin yıldızı Alper'di. Alper pek bir şey yapmadı. Sezon başından beri çok methettiğimiz Lens, 18 içine isabetsiz toplar atmak dışında pek bir şey yapmadı. Sow ve Emenike çıktıktan sonra giren Ozan ve Feranndao da maçı değiştirmedi. Advocaat, İstanbul'daki maç için ciddi bir taktik çalışması yapmaya ve oyuncuları motive etmeye mecbur… Yoksa Fenerbahçe seyircisi isyan eder. Fenerbahçe, iyi motive olduğu takdirde Rusya Ligi beşincisini yenebilir diye düşünüyorum.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor