• $7,3931
  • €8,988
  • 443.449
  • 1542.53
08 Eylül 2011 Perşembe

Sorun G-7'den başlıyor!

İnsanlar bugünlerde kötümserlik içindeler ve haklılar. Gerçek bir ekonomik sorun Avrupa'da pişmekte, ABD ise sadece durgunlaşmakta veya arzu edilen hızda toparlanamıyor, çünkü konut sektöründeki sorunlar kolay halledilemiyor. Ayrıca Cumhuriyetçiler ile Demokratlar doğru ekonomi politikası yaklaşımının ne olduğu konusunda da bir türlü anlaşamıyorlar. ABD vatandaşları ve şirketleri ise büyük miktarda nakit üzerinde oturuyorlar ve harcamıyorlar. Daha doğrusu arzu edilen boyutta harcamıyorlar. Ama ABD verileri bir ikinci Büyük Depresyon veya derin bir ikinci dip sinyali vermiyor. Yani ABD için üzülmeyin. Yani endişelenecekseniz, Avrupa'ya endişelenin, ABD'ye değil!
Aşağıdaki grafik İngiliz Merkez Bankasında yapılan bir konferanstan alındı. Neden ABD'ye pek endişelenmemeniz gerektiğini grafikten görebilirsiniz.
Ancak Avrupa'da durum böyle değil. Bilindiği gibi G-7 denen ülkeler topluluğu Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere gibi Avrupa'nın en büyük dört ekonomisi ile Japonya, Kanada ve ABD gibi üç ülkeden oluşuyor. Kanada sorunsuz, ABD şöyle böyle durumda, ama Avrupalılar çok sorunlu. Hem kendileri hem de etraflarındaki ülkeler!  Esas sorun bu yedi ülkenin kendi kamu borç stoklarının İkinci Dünya Savaşı'ndaki tarihi zirve düzeyine yükselmiş olması ve bu nedenle de Güney Avrupa'daki sorunlu ülkelere, Portekiz, İrlanda, Yunanistan, İspanya gibilerine çok sınırlı destek verebilmeleri. Yani Marshall yardımı bu sefer gelemiyor diyebiliriz.

Liderler seçim telaşında
Aşağıdaki grafik G-7 ülkelerinin kamu borçluluk durumunu sergiliyor. Kendileri zor durumda oldukları için yardım gereken düzeyde verilemiyor. Siyasetçiler ıkınıp sıkınıp kaçıyorlar, çünkü Sarkozy ve Merkel bir de ülkelerinde seçime hazırlanıyorlar. Siyasetçiler bahane üzerine bahane ürettikçe de, özellikle de Avrupa'nın durumu, siyasi bir problem haline geliyor.

"deniz_gokce.jpg"

<p>Faizler tarafında geçen haftadan beri değişen bir şey olmadığını kaydeden 24 TV Ekonomi Müdürü Sa

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karlı kış günlerinde ''Van usulü beyzbol'' oynayarak eğleniyorlar

Haftanın yalanları